YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'yi hedef gösterdi
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Esad rejimin en kötü seçenek olduğunu ifade ederek, Yahudi devletine karşı Suriye'den bir tehdit olduğunu söyledi.
Suriye'yi hedef gösterdi
09 Aralık 2011 / 18:23 Güncelleme: 09 Aralık 2011 / 18:26

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Yahudi devletine karşı Suriye'den kaynaklanan bir tehdit olduğunu belirtti.

Rus haber ajansı RİA Novosti, resmi bir ziyaret için Rusya'da bulunan Lieberman'ın düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, "Suriye'de Beşşar Esad rejimi en kötü seçenek" ifadesini kullandığını belirtti.

Lieberman, ''Bu konuda herhangi bir yanılgımız yok. Yahudi devletine karşı Suriye'den kaynaklanan bir tehdit var'' dedi.

Filistin ile müzakerelerin yeniden başlamasını istediklerini savunan Lieberman, ''Biz Filistinlilerle müzakereleri yeniden başlatmak istiyoruz. Diyaloğu sürdürmek önemli. Sorunları oturup müzakere masasında çözmek önemli'' şeklinde konuştu.

Ancak müzakerelerin yeniden başlamamasının Filistinli liderlerin sürekli koşullar ileri sürmesinden kaynaklandığını iddia eden Lieberman, ''Her iki tarafın kendi sorunları var ama bunları görüşmek gerekiyor. Biz hiç bir dikteyi sevmiyoruz'' dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın barış sürecinde olumsuz rol oynadığına emin olduğunu savunan Lieberman, ''Onun kendi gündemi var, Filistinlilerin çıkarlarını karşılamıyor. Filistin'deki seçimler 4 kez ertelendi. Seçimin Mayıs ayında yapılacağı konusunda da şüphelerim var'' diye konuştu.

''Rusya ile Suriye konusunda ortak yaklaşım bulmaya çalışıyoruz''

Moskova ile özellikle İran ve Suriye konusunda ortak yaklaşım bulmaya çalıştıklarını söyleyen Lieberman, ''Rusya ve İsrail, tarafların İran ile Suriye konusundaki pozisyonlarının farklı olduğunun bilincinde. Ancak mevcut farklılıkları devamlı ele alıyoruz'' diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın Vilnius'taki zirvesindeki bir ara geldiğini ve bu konuda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Lieberman, ''Ancak bir ilerleme olabilmesi için uzlaşı aramak gerektiğine inanıyorum. Bu bağlamda Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov'u İsrail'e bekliyoruz'' şeklinde konuştu.

Arap Baharı konusundaki bir soru üzerine Lieberman, ''Biz devrimlerle değil sonuçlarıyla ilgileniyoruz. Biz her zaman yarın ne olacağını soruyoruz. Biz yeni bir diktatörün gelip eskisinin yerini alıp almayacağını soruyoruz. Muammer Kaddafi devrildi. Bu güzel ama bir sonraki ne  Kaddafi'nin cephaneliklerinden kaybolan füzeler Gazze'de ortaya çıkıyor'' dedi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler