YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'yi görüştüler
ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron ile video konferans üzerinden görüşme yaptı.
Suriye'yi görüştüler
19 Aralık 2012 / 07:26 Güncelleme: 19 Aralık 2012 / 08:00

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, iki liderin bir dizi stratejik konudaki düzenli istişareleri kapsamında yapılan görüşmede Cameron, Sandy Hook İlkokulu'ndaki trajik saldırıdan dolayı Newtown ve Amerikan halkına başsağlığı dileklerini iletti. Obama da bu zor anda İngiltere halkının desteğinden dolayı Cameron'a teşekkür etti.

İki lider görüşmede, Suriye'de devam eden şiddetten duydukları kaygıyı dile getirdi. Obama'nın, ''Suriye muhalefetince yeni koalisyonun oluşturulmasını, Suriyelilerin öncülüğünde bir siyasi değişime hazırlanılması noktasında önemli bir adım olarak nitelerken, ABD'nin, kimyasal silahların kullanımı ya da üretimi konusundaki katı duruşunu yinelediği'' kaydedildi.

Görüşmede Afganistan konusunu da masaya yatıran iki lider, bu bağlamda, ABD-Afganistan İkili Güvenlik Anlaşması'nın müzakeresi dahil, Afgan Hükümeti ile devam eden istişareleri konuştu.

Obama ve Cameron, İsrailliler ve Filistinlilerin amaca zarar veren tek taraflı eylemler döngüsünü durduracak ve tarafları müzakere masasına getirecek şekilde Ortadoğu barışını ileriye taşıyacak yol bulunması gerekliliği noktasında mutabık kaldı.

İran konusunda da iki lider, İran'ın nükleer programına dair uluslararası toplumun kaygılarını gidermek için, bir yandan diplomatik girişimlere devam ederken diğer yandan önemli etkilerde bulunan yaptırımları da uygulamayı sürdürmenin gerektiği noktasında hem fikir kaldı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler