YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'ye Selahaddin Eyyübi modeli
Suriye'ye Selahaddin Eyyübi modeli
01 Ağustos 2012 09:00
UTESAV Başkanı İsrafil Kuralay, Suriye'deki karışıklığa 'Selahattün Eyyubi Modeli'ni önerdi.
Uluslararası Teknolojik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı İsrafil Kuralay, Suriye'deki sıkıntının temelinde mezhebe, milliyete dayalı ve baskıcı bir yönetimin bulunduğunu söyledi.

Bölge yaklaşık 1000 yıl önce de aynı sebeplerle bölündüğünü ve karıştığını belirten İsrafil Kuralay,''1169 yılında, 31 yaşında iken sahneye çıkan Selahaddin Eyyubi, Suriye'den Mısır'a ve Irak'tan Yemen'e kadar tüm İslam dünyasında birliği yeniden sağladı'' dedi.

Kuralay, Suriye'deki karışıklıkları tüm farklılıkları adalet ile kucaklayarak bölgede huzuru inşa eden 'Eyubi metodu'nun çözeceğini ifade etti.

Selahattin Eyyubi'nin, Kudüs;ü haçlılardan alarak gönüllere taht kurduğuna değinen UTESAV Başkanı, bu yüzden Eyyubi'nin Türkler, Kürtler ve Araplar tarafından paylaşılamayan bir şahsiyet olduğunu ve onun adalet eksenli yönteminin karışıklıklara son vereceğini belirtti.

Kuralay, ''Fakat o ne Türk, ne Kürt ve ne de Araptı, iyi bir Müslümandı ve en belirgin özelliği de adaletti. Sadece hakkı, adaleti ve kardeşliği esas alarak 11. yüzyılda İslam coğrafyasında birliği yeniden sağladı. Şimdi de anahtar kavramlarımız hak ve adalet olmalı, ondan sonra diğer değerler gelmeli'' diye konuştu.

Suriye'deki olaylara herkesin önce hak ve adalet penceresinden yaklaşmasıyla problemin üstesinden gelinebileceğini vurgulayan Kuralay, ''Eğer hak, adalet ve kardeşlik önceliği olmazsa yönetimin adı ve yöneticisi değişir. Ancak sistem yeniden problem üretir ve tekrar başa döneriz'' şeklinde konuştu.

AA
 
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler