25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya20 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli15 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'ye ilk darbe İİT'den
İslam İşbirliği Teşkilatı halkına şiddet uygulayan Esed için ilk adımı attı. Suriye'nin üyeliğinin askıya alınması istendi...
Suriye'ye ilk darbe İİT'den
26 Haziran 2012 / 08:18 Güncelleme: 26 Haziran 2012 / 08:20

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları, Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesini kınayarak, Suriye’nin İİT üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulundu.

İİT’den yapılan açıklamada, Cidde’de önceki gün dışişleri bakanları düzeyinde toplanan Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı’nda, Suriye’nin kendi vatandaşlarına yönelik artan şiddet eylemlerinin kınandığı ve bu ülkenin İİT üyeliğinin askıya alınması yönünde tavsiye kararının alındığı kaydedildi.

Toplantıda, Suriye’nin bir Türk askeri uçağını düşürmesinin de şiddetle kınandığı ve bu olayın bölge güvenliği ve istikrarına yönelik ciddi tehdit oluşturduğu ifade edildi.

DÜNYADAN TÜRKİYE'YE TAM DESTEK

İspanya: Suriye sonuçlarına katlanmalı

İspanya Dışişleri Bakanlığı uçağın düşürülmesini “kabul edilmez” olarak değerlendirirken Suriye’yi ‘krizin barışçıl çözümüne yardımcı olmamakla eleştirdi. Bakanlığın yazılı açıklamasında, İspanyol Hükümeti’nin, Türk askeri uçağının, uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülmesinden dolayı çok büyük endişe duyduğu ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi: “İspanyol hükümeti, Suriye’nin bu tolerans gösterilemez tavrının sonuçlarını üstlenmesi için uluslararası toplumun sunduğu tümhukuki yolların işlemesine çalışacaktır. Suriye rejimin uyguladığı şiddetin sona ermesi ve bu ülkede siyasi bir geçişin sağlanması için AB’deki diğer ülkelerle çalışmalara devam edilecektir. BM özel temsilcisi Kofi Annan’ın sunduğu plan çerçevesinde, tüm taraflara Suriye’de şiddetin sona ermesi ve yapıcı bir tavır takınmalıdır.”

Çin: Bölgedeki durum çok hassas

Çin, Türk askeri uçağının uluslararası sularda Suriye tarafından düşürülmesinin ardından bölgedeki durumu ‘son derece karışık ve hassas’ olarak değerlendirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, hadiseyi yakından izlediklerini belirtirken ilgili tarafların hadisenin diplomatik yollardan çözümü için çaba harcamaları gerektiğini vurguladı. Hong, taraflara gerilimi daha da tırmandıracak eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.

Azerbaycan: Kınıyoruz

Türkiye’nin yanındayız Azerbaycan, Türkiye’ye ait askeri keşif uçağının uluslararası sularda Suriye tarafından düşürülmesini kınadı. Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Elman Abdullayev, “Her zaman kardeş Türkiye halkının yanında olan Azerbaycan bu olayın ivedilikle ve ciddi şekilde araştırılmasını istiyor” dedi. Abdullayev, olayın bölgedeki gerginliği azaltılmasına hizmet etmeyeceğini söyledi.

Ricciardone: Suriye’nin yaptığı hayasızlık

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, “Suriye’nin yaptığı hareket, hayasız ve kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Türkiye ile ABD arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için Four Seans Otel’de çalışma yemeği verildi. Yemeğe, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Başkanı Obama’nın Dış Ticaret Özel Temsilcisi Ron Kirk, ABD Ticaret Bakan Vekili Rebecca Blank, ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve Türk iş adamları katıldı.

Yemekten önce konuşan Ricciardone, ABD’nin Türkiye ile ilişkisini ileri götürmek zorunda olduğunu söyledi. Suriye’nin Türk jetini düşürmesiyle ilgili görüşlerini açıklayan Ricciardone, “Suriye’nin yaptığı hareket hayasız ve kabul edilemez bir harekettir. Devletler arası görüşmeleri yapabilmek için buradayız. Türkiye’nin geleceğine Amerika güven duymaktadır. Bölgesel bir dram yaşansa bile biz buradayız” ifadelerini kullandı.

YARDIM UÇAĞINA DA ATEŞ AÇTILAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina’da toplanan Bakanlar Kurulu, yaklaşık 7 saat sürdü.Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, kurulda Suriye tarafından düşürülen Türk uçağınının ele alındığını söyledi. “Kabineye Hava Kuvvetleri Komutanlığın’ca sunum yapıldı” diyen Arınç ‘Sayın Başbakan tüm Türkiye’ye ve dünyaya konuyla ilgili görüşümüzü ifade edecek’ dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Şam’ın kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik çabalar sergilediğini kaydederek, ‘Son dönemde Suriye Hava unsurları 5 defa Türk hava sahasını ihlal etmiştir. Türkiye mukabelede bunma hakkı da dahil uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarını saklı tutmaktadır’ diye konuştu.

KASITLI VURULDU

Hükümet Sözcüsü Arınç, enkazın 1000 metreden aşağıda olmasının, uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunun göstergesi olduğunu da ifade etti.

Suriyelilerin uçağımızı kasıtlı olarak uluslararası hava sahasında hedef aldıklarına dair hiç bir kuşkunun olmadığını belirten Arınç pilotların matematiksel olarak sağ olabileceğini belirtti, “Suriye tarafının veya bir üçüncü ülkenin elinde bulunduğuna dair hiçbir bilgi doğru değildir. Keşke öyle olsaydı, hayatta olduklarını bilir ve kendilerine ulaşırdık’’ ifadesini kullandı.

CASA’YA TACİZ ATEŞİ

Bülent Arınç, Suriye’nin askeri uçağı düşürmesinin ardından ilk kurtarma çalışmaları kapsamında en yakın üstlerden 4 helikopterin, biri üzerinde helikopter bulunduran üç geminin olay mahaline gittiğini belirterek, “Arkasından da bir CASA uçağı ve başka yardım ekipleri yola çıkmıştır. Maalesef CASA uçağımıza yerden atış yapılmıştır. Olayın duyulması üzerine Dışişleri, Genelkurmay Başkanlığımız Suriye yetkililerini aramış ve bunun üzerine taciz derhal kesilmiştir’’ diye konuştu.

TEZKERE DÜŞÜNÜLMÜYOR

‘Suriye için tezkere düşünülüyor mu’ sorusuna Bülent Arınç, ‘’Sınır ötesi operasyona imkan sağlayan bir tezkerenin Meclis’e sevk edilmesi söz konusu değil. Şu anda böyle bir kararımız yok, buna ihtiyacımız da yok. İhtiyacımız olduğu anda da Meclis’e herhangi bir yetki için müracaat edebiliriz’’ cevabını verdi.

SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPILIYOR

Bir soru üzerine, “4. ve 5. maddeler kapsamında NATO’ya başvuruldu. Buna bütün müeyyideler girer” diyen Arınç, savaş çığırtkanlığı yapmanın doğru olmadığını belirterek şunları söyledi: ‘Gereken her şey hukuk çerçevesinde mutlaka yapılacaktır. Kimseyle savaşmak niyetinde değiliz. Böyle bir iddiamız da yok’ Arınç, ‘ortak komisyon talebi’yle ilgili soruya ise şu yanıtı verdi: “Kendileri Ankara’ya davet edildi, fakat ortak çalışmanın Lazkiye’de olmasını istediler. Mağduriyetimizin söz konusu olduğu yere gidilmezdi. Talep yanlış olunca, kendi çalışmalarımızı yürütmek durumunda kaldık.”

DEVLETİN ZİRVESİNE CD'Lİ BRİFİNG

Suriye’nin Türk jetini düşürmesinin ardından başkentte sıcak saatler yaşanıyor. Türkiye’nin çağrısı üzerine bugün olağanüstü toplanacak NATO zirvesi öncesinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı devletin zirvesini bilgilendirdi.

BAŞKOMUTANA BİLGİ VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgenera Mehmet Erten’i Tarabya’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde kabul etti.

Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren ve basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede, Suriye konusu ve uluslararası hava sahasında dürüşülen Türk uçağıyla ilgili son bilgilermasaya yatırıldı.

Gül, daha sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’ndan diplomatik temasları konusunda görüş alışverişinde bulundu. Krizin çözümüyle ilgili olumlu bir tablo ortaya çıkmazken gözler Başbakan RecepTayyip Erdoğan’ın bugünkü grup toplantısına çevrildi.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasında önemli mesajlar vermesi bekleniyor. Bu toplantı öncesinde Bakanlar Kurulu’nda da konumasaya yatırıldı. Başbakanlık Merkez Bina’daki toplantı saat 12.20’de başladı.

YOL HARİTASI NETLEŞİYOR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tümgeneral Ateş Mehmet İrez, elinde kalın dosyaların bulunduğu bir çantayla gelerek Bakanlar Kurulu üyelerine bilgi verdi.

İrez’in Başbakanlık’a girişinde çantasının kenarından objektiflere yansıyan CD dikkat çekti. İrez’in bakanların uçağın düşürülmesiyle ilgili sorularını da cevaplandırdığı bildirildi. Başbakan Erdoğan’ın son bilgiler ışığında Türkiye’nin izleyeceği yol haritasını netleştireceği ve grup toplantısında bu konuda ipuçları vereceği bildirildi. Başbakan Erdoğan, İsrail ve Arap ülkelerine yönelik mesajlarını Meclis’teki kürsüden sıklıkla veriyordu. (Bugün)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler