YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Suriye'ye gidenler Türkiye'nin değil İngiltere'nin sorunu'
'Suriye'ye gidenler Türkiye'nin değil İngiltere'nin sorunu'
26 Mart 2015 12:32
İngiltere İçişleri Komisyonu Başkanı Vaz, İngiltere'den Suriye'ye giden gençler konusunun, Türkiye'nin değil, İngiltere'nin sorunu olduğunu belirtti.

Türkiye'de temaslarda bulunan İngiltere Parlamentosu İçişleri Komisyonu Başkanı Keith Vaz, terör örgütü DAEŞ'e katılmak amacıyla Suriye'ye giden İngiliz gençlerle ilgili Türk hükümetiyle yapılan işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Suriye'ye giden gençler konusu, Türkiye'nin sorunu değil, İngiltere'nin sorunudur. Bu soruna İngiltere bir çözüm bulmalıdır" dedi.

Komisyonun bugün yayınlayacağı "Terörle Mücadele: Yabancı Savaşçılar" başlıklı rapor öncesi Türkiye'de günü birlik temaslarda bulunan Vaz, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. İşçi Partili milletvekili Vaz, raporun hazırlanması çerçevesinde yaptığı Türkiye temaslarında, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil ve İngiltere Büyükelçiliği yetkililerinin de aralarında bulunduğu çeşitli yetkililerle görüştüğünü dile getirdi.

"İngiltere, toplum ve aileler, genç kız ve erkeklerin Türkiye üzerinden Suriye'ye gidip, savaşmalarını engellemek için daha fazla şey yapmalıdır" diyen Vaz, önlem almanın her zaman en iyi politika olduğunu, dolayısıyla toplumların uyarılması gerektiğini kaydetti.

Üç İngiliz genç kızın geçen ay Türkiye üzerinden DAEŞ'e katılmak için Suriye'ye gitmesinden dersler çıkarıldığını ifade eden Keith Vaz, şunları söyledi:

"Seyahatim sırasında, Türkiye ile İngiltere arasındaki uçuşlarda havaalanlarında yoğun önlemlerin alındığını farkettim ve gördüm. Dolayısıyla artık İngiltere'den Suriye'ye gitmek amaçlı Türkiye'ye seyahat etmek daha zor ve daha da zorlaşacaktır. Türk hükümetine, polisine ve yetkililere İngiliz vatandaşlarının Suriye'ye gidişlerini önlemek konusunda yaptıkları işbirliğinden dolayı minnettarım. Türkiye'nin ve diğer ülkelerin yardımı olmadan İngiliz gençlerin Suriye'ye gidişlerini durduramayız."  

İngiltere'den Suriye'ye ve Irak'a yaklaşık 600 İngiliz vatandaşının DAEŞ saflarında savaşmak için gittiği tahmin ediliyor. Gidenler arasında genç kızlar ve kadınlar da bulunuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler