YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'ye en ağır darbe
ABD Başkanı Barack Obama'nın yeni imzaladığı Başkanlık Emri, olaylardan bu yana Suriye'ye karşı alınmış en sıkı yaptırım kararı niteliği taşıyor.
Suriye'ye en ağır darbe
18 Ağustos 2011 / 20:47 Güncelleme: 18 Ağustos 2011 / 20:59

Obama, bugün Suriye'ye karşı tutumunu hem söylemsel hem de eylemsel düzeyde sertleştirdi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın artık ''yoldan çekilme ve gitme zamanı'' geldiğini söyleyen Obama, Suriye'ye yönelik yeni bir Başkanlık Emri'ne daha imza attı. Ancak bu emir, ülkede olaylar başladığından bu yana ABD'nin Suriye'ye karşı aldığı en sıkı yaptırım niteliğini taşıyor.

Başkanlık Emri kapsamında, özetle Suriye yönetiminin ABD'deki tüm malları donduruluyor, ABD vatandaşlarına Suriye'de yeni yatırımlar yapması ve Suriye'ye hizmet ihraç etmesi yasaklanıyor.

Yeni emir ayrıca, Suriye kökenli ham petrol ve petrol ürünlerinin ABD'ye ithalatını, ticaret yapmayı ve diğer ticari işlemleri yasaklamayı da içeriyor.

Obama yönetimi bundan önce belirli aralıklarla Suriye'ye yönelik çeşitli kararlar almıştı.

Örneğin, ABD, Suriye'de olaylar başladığından bu yana 32 Suriyeli ve İranlı kişi ve teşekkülün mallarını dondurdu ve Amerikan vatandaşlarının adları belirtilen bu kişi ve teşekküllerle iş yapmasını engelledi.

Bunun yanında, 10 Ağustos'ta Suriye'nin en büyük ticari bankası olan Commercial Bank of Syria ile mobil telefon operatörü Syriatel'e yaptırım uygulama kararı alan ABD Hazine Bakanlığı, bu bankanın ABD'deki para ve mal varlıklarını dondurmuş ve Amerikan şirket ile vatandaşlarına bu banka ile iş yapmalarını yasaklamıştı. Ayrıca, yaptırımlar bu bankaya bağlı olduğu belirtilen Syrian Lebanese Commercial Bank'ı da içine almıştı.

18 Mayıs'ta da Obama yine imzaladığı bir Başkanlık Emri ile üst düzey Suriye yönetimi yetkililerine, Suriye yönetiminin kendi halkına yönelik şiddetinin artması nedeniyle yaptırım kararı almış, Devlet Başkanı Esad ve 6 Suriyeli yetkili bu listede yer almıştı.

Obama 29 Nisan'da yayımladığı diğer bir Başkanlık Emri'nde ise Devlet Başkanı Esad'ın kardeşi Mahir Esad ile istihbarat teşkilatı başkanı Ali Memluk ve rejim karşıtı hareketin merkezi Dera bölgesinin eski istihbarat yetkilisi Atıf Necib gibi isimlere yönelik yaptırım kararı almıştı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler