YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'ye askeri müdahale mi?
Suriye'deki krizi değerlendiren İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, askeri müdahalenin uzak bir ihtimal olmadığını söyledi.
Suriye'ye askeri müdahale mi?
13 Eylül 2012 / 17:17 Güncelleme: 13 Eylül 2012 / 17:26

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye'ye askeri müdahaleyi uzak bir ihtimal olarak görmediklerini belirtti.

Hague, Irak'ın başkenti Bağdat'taki temaslarının ardından Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zebari ile Dışişleri Bakanlığı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Hague, İngiltere'nin daha önce Suriye'ye askeri müdahaleyi desteklemediğini ancak askeri müdahaleyi uzak bir ihtimal olarak görmediklerini belirtti. Hague, şöyle devam etti:

"Hiç bir İngiliz Bakan Suriye'ye askeri müdahale için çağrıda bulunmadı. Böyle bir şeyin doğuracağı sonuçları ele almış durumdayız. Suriye'de toplumun tüm kesimlerinin katıldığı demokratik dönüşümü destekliyoruz. Suriye'deki korkunç sorunu Irak tarafıyla görüştük. Suriye'de demokratik bir döneme geçişin zaruretini ele aldık. Demokratik döneme geçiş, bu ülkeyi yıkıma sürükleyecek iç savaşı ve komşu ülkelere mülteci akınını önleyecek en iyi yoldur.

Suriye'de çözüm ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Esed rejimi, bu suçları işledikten sonra devam edemez. Suriye'yi demokratik ve barışçı bir geleceğe götürecek geçiş hükümetinin kurulması zaruretine inanıyoruz. Bu hükümetin kurulması ve Suriye sorunun çözümü konusunda Irak'ın yardımlarını bekliyoruz."

Hague, İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili bir soru üzerine, İran'a Birleşmiş Milletler'in (BM) uyguladığı yaptırımların BM üyesi ülkeleri bağladığını ve Avrupa Birliği'nin de ek yaptırımlar uyguladığını hatırlattı. Hague, yaptırımların İran'ın nükleer programı sorunu çözülene kadar süreceğini kaydetti.

Hague, "İran'ın, nükleer programının barışçı amaçlara dayandığını kanıtlaması gerekir. Bu da Ortadoğu'nun, İran halkının ve Irak'ın yararınadır. Bizim görüşmelerle ve yaptırımlarla ilgili politikamız devam edecektir. Görüşmeler başarısız olduğu takdirde yaptırımları sert bir şekilde sürdüreceğiz. İran'ın nükleer silah geliştirme konusundaki tehdidini kabul edemeyiz" ifadelerini kullandı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler