YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'nin İİT üyeliği askıya alındı
İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 4. Olağanüstü Zirvesi'nde Suriye'nin İİT üyeliği askıya alındı.
Suriye'nin İİT üyeliği askıya alındı
16 Ağustos 2012 / 08:56 Güncelleme: 16 Ağustos 2012 / 17:31

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Mekke'deki 4. Olağanüstü Zirve'si sona erdi. Zirvede, Suriye'nin üyeliği askıya alındı. İİT Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu, "Suriye'nin bundan sonra Teşkilat içinde adım atması imkansız" dedi.

Mekke'de Kral Abdullah'ın Safa Sarayı'nda önceki gün başlayan ve bugün sabaha karşı sonuçlanan zirvede, Suriye'nin üyeliğinin askıya alınmasına karar verildi. Genel Sekreter İhsanoğlu, bir açıklama yaparak, "Suriye'nin bundan sona Teşkilat içinde adım atması imkansız" dedi. 

Zirveye İslam ülkelerinden devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar düzeyinde katılım gerçekleşirken, kapanış bildirisinde Suriye'nin üyeliğinin resmen askıya alındığı ifadesi yer aldı.

İİT tarihinde, üyeliği askıya alınma kararı geçmişte sadece Mısır ve Afganistan için verilmişti.

Genel Sekreter İhsanoğlu zirve sonrası gazetecilere yaptığı açıklamalarda toplantının çok canlı bir şekilde geçtiğini, Suriye hakkındaki karara "İran'ın sadece itiraz ettiğini ancak daha ciddi bir direniş göstermediğini" söyledi.

İhsanoğlu, Suriye'nin bundan sonraki hiçbir İİT toplantısına katılamayacağını ve Birleşmiş Milletler'den sonra dünyanın en çok üye devlete sahip teşkilatı olan İİT'de söz sahibi olma şansını kaçırdığını ifade etti.

Suriye yönetiminin, tüm barış girişimlerine rağmen kapılarını kapatmayı tercih ettiğini kaydeden İhsanoğlu, buna rağmen Suriye'de akan kanın durdurulması için çalışmaların süreceğini söyledi.

Genel Sekreter, İİT zirvesinde Suriye'nin yanısıra Myanmar'daki gelişmelerin de geniş biçimde ele alındığını bildirirken, Filistin, Kudüs, Mali gibi ülkelerin sorunlarının da masaya yatırıldığını ifade etti.

İhsanoğlu, Myanmar'a İİT tarafından gönderilen heyetin çalışma raporlarının incelenmesinden sonra, Myanmar Cumhurbaşkanı Thein Sein'in olayların yerinde incelenmesi için gönderdiği davetin de değerlendirileceğini bildirdi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler