YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyelilerin durumu yürek burkuyor
Suriyelilerin durumu yürek burkuyor
21 Aralık 2012 12:47
İdlib'in Atme kasabasında derme çatma çadırlarda soğuk havaya rağmen aileleriyle kalan çıplak ayaklı Suriyeli çocuklar, bere takıp, mont, çorap ve ayakkabı giyecekleri günü umutla bekliyorlar.

 

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bölgesine kurdukları çadırlarda kalan Suriyeliler, soğuk havada salgın hastalıkların yanı sıra yoklukla da mücadele ediyorlar.
 
Kaldıkları çadırlarda soğuk hava nedeniyle gece uyuyamayan gündüz ise çadırların arasında yakılan ateşin çevresinde toplanan çocuklar, ince giysileri, ayakkabısız, hatta çorapsız halleriyle göze çarpıyor.
 
Okullarını, arkadaşlarını ve oyuncaklarını geride bırakarak aileleriyle savaştan kaçan Suriyeli çocuklar, sabah uyandıklarında hangi çadırın önünde ateş yanıyorsa oraya koşuyorlar. 
 
Elleri ve yüzleri ''isli'' çocuklar, biraz ısındıktan sonra hayırseverlerce dağıtılan ekmek ve kahvaltılıklarla o gün ne yiyeceklerini tahmin bile edemeden güne başlıyorlar.
 
Kurulan sofralarda annelerinin yokluğa rağmen yemek yedirmeye çalıştığı çocuklardan bazıları daha sonra çevreden çalı toplayarak annesinin ateş yakmasına yardımcı oluyor, bazıları da kardeşlerine bakıyor.
 
Her şeye rağmen çadırlarda gün sayan Suriyelilerin ortak hayali, soğuğa ve yokluğa göğüs gererek bir an önce sıcak yuvalarına dönebilmek...
 
 
Utanarak muhabirden bere istedi
 
 
Çadırlara bulunduğu bölgeyi ziyaret eden sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ya da gazetecileri bir an olsun yalnız bırakmayan çocuklar, cips, oyuncak ya da çikolata değil, üşümemeleri için mont, ayakkabı ya da bere istiyorlar.
 
Bölgede yaşanan dramı dünyaya duyurmak amacıyla bölgede bulunan AA ekibinin yanına gelen Suriyeli çocuk da bunlardan sadece biri...
 
Sadece ayaklarını ve kafasını göstererek üşüdüğünü anlatmaya çalışan çocuk, yanındakilere Arapça bere isteğini söylemesi çevredekilere duygusal anlar yaşattı.
 
Bir ayağında terlik, diğerinde ise eski bir ayakkabı bulanan çocuk, bölgeye gelen yardım kuruluşlarının kendisine bere, çorap veya her ikisi de aynı olan bir çift ayakkabı getireceği günü umutla bekliyor.
 
 
Annenin gözyaşı evlatları için
 
Yaklaşık 2 aydan bu yana 4 çocuğuyla çadırda kalan Hatice Ferhat, çocukları için giyecek, ısınmaları için yakacak beklediklerini haykırıyor kameralara....
 
Kucağındaki iki çocuğunu kameraya göstererek, yanlarına hiçbir şey almadan buraya geldiklerini ve çok zor durumda olduklarını ifade eden anne Ferhat, çocuklarının karnını doyuramadığı ve üzerlerine kalın kıyafetler giydiremediği için gözyaşı döküyor.
 
Çocuklarını sahip çıkılmasını beklediğini belirten anne Ferhat, şöyle konuştu:
 
''Bu çocuklar bunları yaşamaya hak ediyor mu  Hastalıklar almış gidiyor. Kaderimizi bekliyoruz. Arap ülkeleri bize sahip çıksın. Allah için bize sahip çıksınlar. Çok zor durumdayız. Artık dayanacak gücümüz de kalmadı. Çocuklarıma bir çorap dahi giydiremiyorum, çünkü yok.''
 
 
AA
 
Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler