YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli muhaliflerden uluslararası koalisyona tepki
Suriyeli muhaliflerden uluslararası koalisyona tepki
05 Haziran 2015 00:50
Suriye'deki silahlı muhalefetin, "çifte standart" uyguladığını iddia ettiği ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona yönelik öfkenin tırmanışa geçtiği, bu nedenle koalisyona ait uçaklara rahatsızlıklarını göstermek için sembolik ateş açtığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan Feylaku'ş-Şam'ın Dış İlişkiler Sorumlusu Ahmed el-Ahmed, önceki akşam bazı muhaliflerin DAEŞ'le çatıştıkları esnada havalanan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait uçaklara öfkelerini göstermek için sembolik ateş açtığını belirtti.

Bazı muhaliflerin koalisyonu "çifte standart" uygulamakla suçladığını kaydeden Ahmed, yaşanan olayı şöyle anlattı:

"Uluslararası koalisyona ait uçaklar önceki gün Halep kırsalında havalandı. Keşif uçuşu yapıyordu. Kısa bir süre havada seyretti sonra DAEŞ'e ait hiçbir mevziye saldırı düzenlemeden geri döndü. Muhalif saflarda, koalisyonun kendilerine yönelik yardım konusunda isteksiz davrandığı, buna karşılık (PYD'nin silahlı kanadı) YPG'ye DAEŞ'le girdiği çatışmalarda galip gelmesi için yol açtığı inancından dolayı büyük bir öfke var. Bunu göstermek için bazı muhalifler koalisyonun keşif uçuşu yapan uçağına sembolik ateş açtı." 

Suriye'de muhalif grupların Halep'teki çatı oluşumu "Halep Fetih Ordusu" operasyon biriminin, DAEŞ'e karşı ilerleme kaydettiği ve kentin kuzeyindeki ilerleyişini durdurarak savunmaya geçtiği bilgisi verilmişti.

"Halep Fetih Ordusu" operasyon birimi komutanı Binbaşı Yasir Abdurrahim, uluslararası koalisyonun çifte standart uygulayan tutumunu eleştirerek, Ayn el-Arab'taki (Kobani) tavrı Halep genelinde göremediklerini belirtmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler