YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli muhaliflerden Rusya'ya karşı destek talebi
Suriyeli muhaliflerden Rusya'ya karşı destek talebi
01 Ekim 2015 17:00
Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Sabra, Rusya'nın askeri ve siyasi ataklarına karşı sağlam bir duruş istediklerini söyledi.

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı (SUK) George Sabra, Rusya'nın Suriye'deki hamlelerini Cenevre 1'e dayanan siyasi çözümün altyapısını bozmak için yaptığını" söyledi.

AA'ya konuşan Sabra, Rusya'nın Suriye'nin geleceğinde ve siyasi çözüm sürecinde  Esed'in yer almasını istediğini ancak Esed'in kendisinin askeri çözümü seçtiği için uluslararası toplumun bu fikri kabul etmesinin mümkün olmadığını savundu.

Beşşar Esed'li bir çözümün ancak büyük suçların ve Suriye halkının haklarının görmezden gelinmesi durumunda mümkün olduğunu dile getiren Sabra, "bu toplantıların sonuçlarını görmek, Rusya'nın askeri ve siyasi ataklarına karşı sağlam bir duruş istediklerini" vurguladı.

Suriye'deki yeni yönetim

Yeni siyasi yönetim kadrosunun muhalifler, devrimin siyasi ve askeri kanatlarının temsilcileri, Beşşar Esed'in olmadığı rejim temsilcileri arasındaki görüşmelerden çıkacağını vurgulayan Sabra, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu yeni otorite, geçiş sürecini sevk ve idare edecek, Suriye'nin demokratik, çoğulcu ve sivil bir devlet olarak yeniden inşa edilmesi için gerekli aşamaları şekillendirecek ve son olarak da uluslararası denetim altında gerçekleştirilecek demokratik usule uygun şekilde Suriye için yeni bir parlamento ve başkanı belirleyecek seçimlerin yapılmasını sağlayacak." 

"Putin'in çabaları anlamsız"

Sabra, Rusya Devlet Başkanı Putin'in çabalarının "anlamsız" olduğunu dile getirerek, "Çünkü, terörizmi üreten Şam rejimidir. Rejim, terörü Lübnan, Hizbullah, Irak'taki mezhep yanlısı milisler ve İran Devrim Muhafızlarını ithal etti. Rejimin terörüne tepki olarak yabancı terör örgütleri geldi. Bu örgüt DAEŞ'tir. Zira teröre sebep olanlar ve terörü doğuranların terörle savaşmaları mümkün değildir" ifadelerini kullandı. 

"Avrupa'ya göç edenlerin çoğu rejimin bölgelerinden"

Avrupa'ya göç eden Suriyelilerin çoğunun rejimin kontrolündeki bölgelerden çıktığını hatırlatan Sabra, Suriyeli sığınmacıların, çocuklarını, Esed'e hizmet ederek boşuna ölmemeleri için zorunlu askerlikten kurtarmaya çalıştığını söyledi.

Suriye'de su ve elektriğinin bulunmadığını, alt yapının kalmadığını, ekonominin gerilediğini ve 1 doların 300 Suriye Lirası'na denk geldiğini belirterek, "Hayat Suriye’de çekilmez oldu, cehenneme dönüştü" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler