YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli muhalifler o bölgeyi ele geçirdi
Suriyeli muhalifler o bölgeyi ele geçirdi
04 Kasım 2015 07:17
Suriye'de muhalif birliklerin, Hama kentinin kuzeyinde stratejik öneme sahip Tel Osman ve Cenabre köyünün kontrolünü ele geçirdiği bildirildi.

AA muhabirinin Hama'daki yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, muhalif birlikler Hama kentinin kuzeyinde yer alan ve stratejik öneme sahip Tel Osman ve Cenabre köyünün kontrolünü ele geçirdi.

Kafr Nabude operasyon odasının Tel Osman ve Cenabre köyüne saldırılar düzenlediğini belirten kaynaklar, söz konusu bölgede taraflar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydetti.

- Hama ve Humus'un önemi

Rusya'nın hava saldırıları 1 Ekim'den bu yana Humus'un kuzey kesiminde Telbise ve Rastan ilçeleri, Mukramiye ve Zafaraniye beldeleri ile Hama'nın kuzey kırsalında yoğunlaşmıştı.

Suriye'nin batı kesimlerine sıkışan rejim güçleri, kuzeyde Halep'in merkeziyle kuzeybatı kıyılarındaki Lazkiye'den ülkenin güneybatısında Şam'a uzanan hattı kontrol ediyor. Doğuda ise Deyr'uz Zor ve Haseke vilayetlerinin yalnızca merkezlerinde tutunabilmiş durumda.

Lazkiye'nin kuzeydoğusundaki İdlib'e hakim muhalif Fetih ordusu, güneye doğru bu vilayet üzerine baskı yapıyor. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in memleketi Lazkiye'yi güvenceye alması, buranın güneybatısından Şam'a ulaşan Hama-Humus bölgesini de tam olarak kontrol edebilmesine bağlı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler