YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'den yeni haber...
Suriye'den yeni haber...
08 Mart 2012 00:07
Ölü sayısı 81'e yükseldi...

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülkede muhaliflere karşı başlatılan operasyonlarda güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu ölenlerin sayısının 81'e yükseldiği bildirildi.

Örgüt, bir aydan fazla operasyonların sürdüğü Humus ve çevre kentlerinde 51, muhaliflerin önemli merkezlerinde biri olan ve ülkenin kuzeyinde yer alan İdlib'te 10, Hama şehrinde 5'i ordudan ayrılan asker 12, Ürdün sınırına yakın Dera'da 5, Halep'te 2 ve başkent Şam'da bir olmak üzer güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucunda ölü sayısının 81'e çıktığını duyurdu.

Şam'ın Hamuriye semtinde büyük bir patlamanın meydana geldiğini ve İdlib civarında Nizami ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmaların yaşandığını aktaran yerel aktivistler, Humus'ta öldürülenlerden bazılarının aynı aileden olduğunu ve ordunun akşam saatlerinde Rastan'a saldırılarını yoğunlaştırdığını ifade etti.

Suriye Genel Devrim Konseyi, Humus'un Bab Amr yerleşim biriminde ordunun infaz ve tecavüzlerinin devam ettiğini kaydetti.

Ordunun Horan kentinde saldırısında çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı belirtiliyor.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, ülke genelinde silahlı gruplarla girdikleri çatışmalarda hayatını kaybeden 14 askerin cenazesinin, Şam'daki Teşrin Asker Hastanesinden memleketlerine gönderildiğini duyurdu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler