YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'den yeni haber
Suriye'den yeni haber
10 Eylül 2012 15:05
Suriye'de yönetime bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere karşı ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, sabahtan bu yana başkent Şam'ın birçok banliyösünde gerçekleşen operasyonlarda 8 kişinin yaşamını yitirdiğini ve onlarca kişininde yaralandığını belirtti.

Örgüt, ülkenin kuzeyinde yer alan Halep'te 7, Hama'da 5, Dera'da 4, İdlib ve Humus'ta 2'şer, Deyru'z Zor ve Lazkiye'de birer olmak üzere toplam 30 kişinin güvenlik güçlerince açılan ateş sonucunda öldüğünü kaydetti.

Şam'daki yerel aktivistlerden Suheyb Kasım da, kentin Kasyun dağında konuşlanan topların şehrin Tadamun, Hacer Esved ve Filistinlilerin yoğun olarak yaşadığı Yermuk bölgesine yoğun bir şekilde ateş açtığını söyledi.

Kentin banliyölerinde temel gıda, su, gaz ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığını dile getiren Kasım, uluslararası yardım kuruluşlarından Suriye'ye yardım etmesini istedi.

Şehrin merkezinde durumun nispeten sakin olduğunu fakat çevre mahallelerde bir insanlık dramı yaşandığını belirten Kasım, Humus'un Rastan ilçesinin her gün ağır silahlarla düzenlenen operasyonlardan dolayı bir "felaket" bölgesine döndüğünü, enkazlardan sürekli ölü ve yaralı çıkartıldığını söyledi.

İdlib'e bağlı Cebelu'z-Zaviye bölgesinde yer alan Bezayur köyüne savaş uçaklarının 3 TNT "varil boması" atması sonucu köyde çok sayıda evin yıkıldığını ve enkazlardan ölü ve yaralıların çıkartıldığını dile getiren aktivist Kasım, İdlib'in Taftanaz beldesinde de birçok evin güvenlik güçlerince tahrip edildiğini aktardı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler