YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'den sıcak haber...
Suriye'den sıcak haber...
04 Mayıs 2012 18:14
Suriye'de ateşkes ilan edildi edilemsine ama ne silahlar sustu ne operasyonlar durdu. Her gün her saat yeni ölüm haberleri geliyor Suriye'den... Son gelen haberde ise bugün cuma namazsı sonrası çıkan olaylarda ölü sayısının 28'e ulaştığı bildirildi...

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülkenin çeşitli kentlerinde cuma namazından sonra çıkan yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu ölü sayısının 28'e ulaştığını duyurdu.

Londra merkezli örgüt, Humus, Şam'ın banliyöleri, Halep ve İdlib kentindeki olaylarda 5'er, iç kesimlerde yer alan ve önemli muhalif kenti olarak bilinen Hama'da 4, Deyr Ez Zor ve Dera kentindeki gösterilerde açılan ateşte ikişer kişi olmak üzere ülke genelinde toplam ölü sayısının 28'i bulduğunu belirtti.

Birçok kentte çıkan gösterilerde güvenlik güçlerinin göstericileri dağıtmak için ateş açtığı ve göz yaşartıcı gaz kullandığını kaydeden yerel aktivistler, bazı kentlerde cuma namazında önce camilerin güvenlik güçlerince kuşatıldığını ifade etti.

SURİYE'DE GÖZLEMCİ SAYISI 60'A ULAŞTI

Bu arada Suriye'den bir başka haber de BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ateşkes planını denetleyen BM gözlemci heyetinin başkanı Robert Mood'tan geldi. Mood, ülkedeki gözlemci sayısının 60'a ulaştığını söyledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA'ya göre, Lazkiye kentinde incelemelerde bulunan Mood, gözlemci sayısının iki gün içerisinde ikiye katlanacağını ve bir kaç gün içerisinde de 300 sayısına ulaşacağını belirtti.

Mood'un Lazkiye'den sonra İdlib kentine gittiği ve kent valisiyle biraraya geldiği kaydedildi.

General Mood, dün Hama ve Humus kentlerinde incelemelerde bulunmuş ve tüm taraflarla biraraya gelmişti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler