YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'den sıcak haber ...
Suriye'den sıcak haber ...
27 Mart 2012 23:38
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, bugün ülke genelinde yönetim karşıtlarına düzenlenen operasyonlarda ölenlerin sayısının 44'e yükseldiğini duyurdu.

Örgüt, muhaliflerin merkezi konumundaki olan ve ülkenin orta kesimlerinde yer alan Humus'ta 18, Hama'da 9, başkent Şam'ın çevre kentlerinde 7, kuzeydeki idlib'de 5, olayların ilk başladığı güneydeki Dera'da 4 ve Deyr Ez Zor kentinde bir olmak üzere güvenlik güçlerini ateş açması sonucu ölenlerin sayısının 44'e ulaştığını, onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

Operasyonlarda çok sayıda kişinin de rastgele tutuklandığını ifade eden muhalifler ise Hama'nın Kalet El Madik ve Hula kentlerine ordunun tekrar ağır silahlarla bombaladığını, olayda ölü ve yaralıların olduğunu aktardı.

Muhalifler, Hama'nın Karnaz kentindeki baskınlarda güvenlik güçlerinin evleri yağmaladığını ve bazı evleri yaktığını dile getirdi.

İdlib ve çevresinde gerçekleşen operasyonlarda ise güvenlik güçlerinin hastanelerin çevresini kuşattığını, halkın korkudan yaralılarını hastanelere götüremediğini dikkati çeken muhalifler, Halep'in Azaz kentinde ise rejim güçlerinin yerleşim birimlerine ateş açtığını söyledi.

Bu arada, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Humus ziyaretine öfkelenen muhalifler birçok kentte sokağa dökülerek yönetim aleyhinde "artık halk sizi istemiyor" sloganları attı.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, ülke genelinde silahlı gruplarla girdikleri çatışmalarda hayatını kaybeden 14 askerin cenazesinin, Şam'daki Teşrin Asker Hastanesi'nden memleketlerine gönderildiğini duyurdu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler