YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'den kaçışlar artarak devam ediyor
Suriye'den kaçışlar artarak devam ediyor
15 Mart 2012 16:18
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Suriye'deki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Kameraların karşına geçen Ünal, Suriye'de haber alınmayan 2 gazeteci ile ilgili soruları yanıtladı. Ünal Suriye'den Türkiye'ye kaçan sığınmacıların sayısının da 14 b

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Suriye'de kendilerinden haber alınamayan Türk gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun'un öncelikle nerede olduklarının ve sağlık durumlarının tespiti açısından çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Ancak şu ana kadar bize ulaşmış resmi ve tam teyit edilmiş bir bilgi yok" dedi.

Ünal, Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye'de kendilerinden haber alınamayan iki Türk gazeteci hakkındaki en son bilgilerin sorulması üzerine Ünal, olayın öğrenilmesinin ardından Şam Büyükelçiliği ve Halep Başkonsolosluğu ile temasa geçtiklerini söyledi.

Suriye makamları nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığını anlatan Ünal, "Şu ana kadar bize ulaşmış resmi ve tam teyit edilmiş bir bilgi yok" dedi.

Aldıkları bilgilere göre gazetecilerin 5 Mart'ta Suriye'ye geçtiklerini ve kendileri ile en son 10 Mart'ta temas sağlandığını belirten Ünal, "O tarihten beri kendilerinden haber alınamıyor. Ancak bu arkadaşlarımızın öncelikle nerede olduklarının ve sağlık durumlarının tespiti açısından çalışmalarımız çok yönlü olarak sürdürülüyor" diye konuştu.

Suriye muhalefetinin silahlandırılması konusundaki sorular üzerine de Ünal, Suriye Ulusal Konseyi'nin Türkiye'de kamu düzenini bozmadığı sürece özgürce toplantılar yapabildiğini hatırlatarak, "Burada kendileri ile yapılan görüşmelerde bizim öncelikle verdiğimiz mesaj, Suriye muhalefetinin birliği ve dirliğini sürdürmesi ve mümkün olan her kesimden temsilcileri içine alması" dedi.

Suriye muhalefeti temsileri ile yapılan görüşmelerde askeri konularla ilgili herhangi bir hususun gündeme gelmediğini kaydeden Ünal, Suriye'deki baskıdan kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısının her geçen gün artmakta olduğunu söyledi.

KAÇIŞLAR ARTIYOR

Ünal, "Dün itibariyle bu sayı 13 bin 700 idi. Bu sabah itibariyle toplam olarak 14 bin 700 kişi ülkemizde bulunmaktadır. Bunlardan 14 bin 200'ü Hatay'daki kamplarda bulunuyor. Ayrıca Reyhanlı kampında bulunan 500 Suriye vatandaşı da dün Gaziantep'in Islahiye ilçesinde kurulmuş olan bir geçici çadırkente yerleştirildi. Bu rakamlar durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Dün gelen kişiler arasında Suriyeli bir general de ülkemize gelmiştir. Böylece ülkemizde bulunan Suriyeli generallerin sayısı 7'ye çıkmıştır" diye konuştu.

Ünal, sığınmacıların ve askeri yetkililerin isimlerini ve rütbelerini vermelerinin doğru olmayacağını da kaydetti. Ünal, "Rakamların artacağı beklentisi var. Ama rakam telaffuz etmiyoruz. Biz kendimizi her türlü ihtimale karşı hazırlıyoruz" dedi.

Rusya ve İran'ın ayrı bir inisiyatif için Türkiye'ye başvurduklarına ilişkin haberlerin sorulması üzerine de Ünal, kendilerine resmi bir talebin ulaşmadığını ancak kendilerinin Suriye yönetimine telkinde bulunmaları konusunda Rusya ve İran'a birçok kez görüşlerini aktardıklarını ifade etti.

Suriye'nin Dostları Toplantısı

Selçuk Ünal, Nisan ayında İstanbul'da toplanacak Suriye'nin Dostları toplantısı konusunda da açıklamalar yaparak, hazırlıkların devam ettiğini ancak davet mektuplarının henüz gönderilmediğini söyledi.

Tunus'taki toplantıda Suriye Ulusal Konseyi'nin Suriye halkının meşru bir temsilcisi olarak tanındığını vurgulayan Ünal, "Bizim İstanbul toplantısındaki temel amacımız, Suriye konusundaki uluslararası gündemin devam etmesi, uluslararası camianın dikkatinin çekilmesi ve Suriye yönetimine daha net mesajlar verilmesi" dedi.

İstanbul'daki toplantının dışişleri bakanları düzeyinde olacağını ifade eden Ünal, Fransa'nın davet edilip edilmeyeceği sorusuna, "Bu toplantı çok taraflı bir toplantı. Dolayısıyla Fransa ile ikili ilişkilerimizin dışında değerlendirilmesi mümkün ama Fransa ile ilişkilerimizdeki son gelişmeler çerçevesinde de biliyorsunuz bir değerlendirme yapılıyor. Burada gelişmelere göre bir adım atılacaktır" yanıtını verdi.

Rusya ve Çin'in toplantıya katılması için bir temas olup olmayacağının sorulması üzerine de Ünal, toplantıya Suriye'nin geleceği ile ilgilenen her ülkenin katılmasını temenni ettiklerini söyledi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler