YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'den gelenlerin sayısı...
Suriye'den gelenlerin sayısı...
09 Temmuz 2011 12:48
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Suriye'den Türkiye'ye gelen sığınmacılarla ilgili açıklama yaptı. Sonrakamın 9 bin 125 olduğunu söyledi..

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye'deki olaylar nedeniyle ülkelerinden Türkiye'ye gelenlerin sayısının 9 bin 125 olduğunu bildirdi.

AFAD'tan yapılan açıklamada, bugüne kadar Türkiye'ye 15 bin 407 Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı geldiği, bunlardan 6 bin 282'sinin geri döndüğü belirtildi.

Bugün itibariyle Türkiye'deki Suriyeli sayısının 9 bin 125 olduğu ifade edilen açıklamada, Türkiye'ye giriş yapan 73 kişinin dün ve bugün kendi isteğiyle Suriye'ye döndüğü, 16 Suriye vatandaşının da Türkiye'ye kabul edildiği kaydedildi.

Nüfus hareketliliği konusunda AFAD koordinasyonunda, İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Tarım ve Köyişleri, Ulaştırma ve Maliye bakanlıkları, Genelkurmay ve Diyanet İşleri başkanlıkları, Gümrük Müsteşarlığı, Kızılay ve Hatay Valiliğiyle yürütülen çalışmaların devam ettiği bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Ülkemize giriş yapan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının geçici barınmaları için her türlü kolaylık tesisleriyle (seyyar mutfak, banyo, WC üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesisler) Yayladağı'nda 2, Altınözü'nde 2 ve Reyhanlı ilçesinde 1 olmak üzere toplam 5 çadırkent kurulmuştur.''

Açıklamada, 32'si refakatçi olmak üzere 101 kişinin hastanede, 8 kişinin kadın sığınma evinde, 3 kişinin de Serinyol Huzurevi'nde bulunduğu belirtildi.

İlgili kurum ve kuruluşlarca, çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme gibi hizmetlerin verilmesine devam edildiği kaydedilen açıklamada, çadırkentte kalan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edildiği bildirildi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler