YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'den dünyaya tehdit
Suriye, muhalif konseyi tanıyacak ülkeleri uyardı: Sert önlemler alırız.
Suriye'den dünyaya tehdit
09 Ekim 2011 / 18:19 Güncelleme: 09 Ekim 2011 / 18:23

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, uluslararası camiayı muhaliflerin kurduğu Ulusal Konsey'i tanımaması konusunda uyardı.

Beşşar Esad yönetimine destek için Şam'ı ziyaret eden 5 Latin Amerika ülkesinin bakanları ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Muallim, "Bu gayrimeşru konseyi tanıyan ülkelere karşı sert önlemler alırız" dedi, ancak bunların ne tür önlemler olacağı konusunda ayrıntı vermedi.

Suriyeli muhalifler, geçen hafta İstanbul'da yaptıkları toplantıda geniş tabanlı Ulusal Konsey'in kurulduğunu dünyaya duyurmuştu. Başta ABD ve Fransa olmak üzere Batılı ülkeler konseyin kurulmasını olumlu karşıladı. Ancak konsey herhangi bir ülke tarafından Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi örneğinde olduğu gibi resmi olarak tanınmadı.

Muallim, Şam yönetiminin ülkede ulusal diyaloğu savunduğunu belirterek, tüm muhalif grupları "Suriye'nin geleceğine" katılmaya davet etti.

Cuma günü öldürülen Suriye Kürt Müstakbel Hareketi lideri Meşal Tammo hakkında da konuşan Muallim, Tammo'nun teröristler tarafından öldürülen bir şehit olduğunu söyledi. Muallim, Tammo'nun Suriye'ye uluslararası müdahaleye karşı çıktığı için hedef alındığını kaydetti. Ancak Tammo'nun ailesi, Kürt liderin ölümüyle ilgili olarak Suriyeli yetkilileri suçluyor.

Suriye Büyükelçilik binalarının saldırıya uğradığı bazı Avrupa ülkelerini de eleştiren Muallim, bu ülkelerin yabancı misyonları koruma yükümlülüğünü yerine getirememesi durumunda ülkesinin de aynı şekilde karşılık vereceğini bildirdi.

Tammo'nun öldürülmesini protesto eden Suriyeli göstericiler, Almanya ve İsviçre'de bulunan Suriye temsilciliklerine saldırmıştı. Dün gece Suriye'nin Berlin Büyükelçiliği'ne giren göstericiler, bu sabah saatlerinde ise Hamburg'daki konsolosluk binasına zorla girdi ve bazı eşyaları tahrip etti. Göstericiler elçilik duvarlarına "Özgür Suriye" sloganları yazdı.

Bir başka gösterici grubu ise Cenevre'deki BM binasında bulunan Suriye temsilciğine girdi. İsviçre'deki olaylarda 5 gösterici gözaltına alındı, ancak daha sonra serbest bırakıldı. Almanya'da ise polis uyarısı sonucu elçilik binasını terk eden göstericiler gözaltına alınmadı. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler