YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Suriye'deki yangını Lübnan'a taşıdığınız yeter"
"Suriye'deki yangını Lübnan'a taşıdığınız yeter"
15 Şubat 2015 12:38
Eski Lübnan Başbakanı Hariri, "Hizbullah'ın Suriye'de savaşa girmesi bir delilikti. Terör cinnetini ülkemize taşıdı. Yeniden tekrar ediyoruz. Suriye'den çekilin. Suriye'deki yangını ülkemize taşıdığınız yeter" dedi.

Eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, babası eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin ölümünün 10. yıl dönümü dolayısıyla başkent Beyrut'ta düzenlenen anma törenine katıldı.

Hariri, törende yaptığı konuşmada, savaş ve barış kararlarında Lübnan'ın çıkarlarının önüne geçmesi, Suriye rejimi ve İran'ı kurtarmak için devlet imkanlarını kullanarak Lübnan'ı askeri meydan yapması konusunda Hizbullah'a verilecek hiç bir hakkı tanımadıklarını söyledi.

Hizbullah'la diyalog konusuna da değinen Hariri, "Eğer Hizbullah Suriye'den çekilmeyi kabul etseydi diyalog masasına oturmayı düşünüyorduk. Zira bu aşamada diyalog oldukça zaruri. Daha önce de söylediğimiz gibi Hizbullah'ın Suriye'de savaşa girmesi bir delilikti. Terör cinnetini ülkemize taşıdı. Yeniden tekrar ediyoruz. Suriye'den çekilin. Suriye'deki yangını ülkemize taşıdığınız yeter" diye konuştu.

Anma töreninde ayrıca Refik Hariri'nin hayatını anlatan bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyonda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da Hariri'nin hayatına dair paylaştığı bazı kesitlere yer verildi.

Lübnan Başbakanı Refik Hariri 2005 yılında, Beyrut'ta bomba yüklü araçla düzenlenen suikast sonucu korumaları ve yardımcılarıyla beraber hayatını kaybetmişti. Suikastı aydınlatmak için açılan davada, Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesinde ilk duruşma, bu yılın Ocak ayında yapılmıştı.

 

AA

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler