YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'deki savaş Türkmen köylerini yok etti
Suriye'deki savaş Türkmen köylerini yok etti
25 Aralık 2014 12:34
​Suriye'de 3 yıldır bombardıman altındaki Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen Bölgesi'ndeki bazı köy ve kasabalarda sağlam bina kalmadı.

Ülkede devam eden iç savaşta, Esed rejimine karşı mücadele veren Suriye Türkmenleri, savaşta can ve mallarını kaybetmeye devam ediyor.

Hatay'ın Yayladağı ilçesi sınırında bulunan Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen Bölgesi'ndeki köyler, muhaliflerin kontrolüne geçmesinin ardından 3 yılı aşkın süredir Esed rejiminin saldırılarına maruz kalıyor.

Bölgedeki nüfusun büyük bölümü Yayladağı ilçesi ve Türkiye'deki çeşitli illerde kamp ve evlerde yaşamını sürdürürken, bir bölümü de bombardıman altında evlerinde yaşamaya devam ediyor. 

Rejim güçleri bölgeye yönelik saldırılarını aralıksız devam ettirirken, aralarında cami ve okullarında bulunduğu yüzlerce bina yok oldu. 

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Vezir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'deki iç savaşın başından bu yana Türkmenlerin önemli mücadeleler verdiğini söyledi. 

Ülkenin her kentinde Türkmenlerin binlerce şehit verdiğini kaydeden Vezir, Türkmen Dağı (Cebel Türkmen) olarak bilinen bölgede de rejime karşı mücadelenin halen sürdüğünü ifade etti. 

"Cami ve okullar yerle bir"

Köylerinin rejime sınır olduğu için sürekli saldırıya uğradığını belirten Vezir, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Rejim güçlerinin, köylerimize yönelik saldırıları genellikle, havadan veya uzaktan attığı tank, havan ve füzelerle oluyor. Birlikler, zaman zaman kara harekatı da düzenliyor. Bu saldırılarda, birçoğu sivillerden oluşan yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Kaybedilen canların yanında, mallarımız da yok oldu.

Rejime sınır birçok köy ve kasaba hayalet kentleri andırıyor. Bombardımanlarda 23 köy, 3 kasaba ve 23 çiftlik zarar gördü. Bölgedeki 15 yerleşim yeri tamamen boşaltırken bu yerlerin 8'inde sağlam bina yok denecek kadar az kaldı. Ayrıca, 7 okul ve 5 cami saldırılarda yerle bir oldu."

Gün geçtikçe artan saldırılar nedeniyle göçlerin de artarak devam ettiğini ifade eden Vezir, bunlardan bazılarının Türkiye'ye, bazılarının da bölgedeki güvenli yerlere sığındığını belirtti. 

Türkmenlerin Suriye'deki mücadelesinin sonuna kadar süreceğini kaydeden Vezir, Lazkiye'de stratejik öneme sahip Bayırbucak Türkmen Bölgesi Türkmen Dağı mevkisindeki halkın askeri, sağlık ve eğitim alanında daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler