YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'deki katliam: 14 bin ölü, 50 bin yaralı
Suriye'deki katliam: 14 bin ölü, 50 bin yaralı
10 Mart 2013 12:52
İHH İnsani Yardım Vakfı, Halep'te 14 binden fazla kişinin öldüğünü, 50 bin kişinin ise yaralandığını bildirdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'de yaklaşık iki yıldır devam eden olaylarda ülkenin en büyük kentlerinden olan Halep'te 14 binden fazla masum insanın hayatını kaybettiğini, 50 bin kişinin de yaralandığını bildirdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Halep kentinin iki yıldır ağır silahlarla yapılan bombalamalarda büyük yaralar almaya devam ettiği belirtildi.

İHH ekiplerinin Suriye'nin birçok bölgesine yardım göndermesinin yanı sıra ülkede incelemelerde bulunduğu, ekiplerin Halep'te yaptığı araştırmalarda bugüne kadar kentin yüzde 35'inin yıkıldığını tespit ettiği kaydedildi.

Suriye'nin önde gelen sanayi ve ticaret merkezi olan kentte, insanların şu anda günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiği ifade edilen açıklamada, şunlara yer verildi:

''Halep'te yaşayan masum insanlar ağır silahlarla yapılan saldırıların yanı sıra açlık ve salgın hastalıklarla mücadele etmeye çalışıyor. İnsanlar su ve ekmek gibi temel yaşam malzemelerine ulaşmakta güçlük çekiyor. Alt yapının tamamen zarar gördüğü Halep'te, Suriyelilerin kullandığı su son derece tehlikeli bakterileri içinde barındırıyor. Ülkenin hemen her yerine hedef gözetlemeksizin ağır silahlarla saldırılar yapılıyor. Çoğu zaman sivil insanlara yapılan saldırılarda bugüne kadar Halep'te 14 binden fazla masum insan öldü, 50 bin kişi yaralandı. Keskin nişancılar ve ağır silahlarla yapılan saldırılarda 0–12 yaş arası 7 yüzden fazla çocuk hayatını kaybetti.''

Hastaneler ve fırınlar özellikle hedef alınıyor

Açıklamada, Suriye'de rejim güçlerinin özellikle hastane ve fırınları hedef aldığı vurgulanırken, Halep'te şu ana kadar 4 hastanenin bombalandığı ve bu hastanelerde tedavi gören 270 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Suriye genelinde yüzlerce fırının rejim güçleri tarafından bombalandığı, yüzlerce insanın ekmek kuyruğunda yaşamını yitirdiği ve kentte insanların temel yaşam malzemesi olan ekmeğe ulaşmakta zorluk çektiği de bildirildi.

Halep'te iki yıldır devam eden olaylarda yaklaşık bin kadının rejim güçleri tarafından tutuklandığı ve bugüne kadar 95 kadının işkencelerde hayatını kaybettiği, yüzlercesinin ise kayıp olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın geçtiğimiz aylarda esir takasına aracılık ederek 2 bin 130 Suriyelinin kurtarılmasına vesile olduğu da dile getirildi.

12 gazeteci hayatını kaybetti

Açıklamada ayrıca, Suriye'de rejimin hedefleri arasında görevlerini yapmaya çalışan gazeteciler bulunduğu ve Suriyelilerin yaşamış olduğu durumu dünyaya aktarmaya çalışan gazetecilerin keskin nişancıların hedefi haline geldiği, yapılan insanlık dışı saldırıları görüntülemeye çalışan ve aralarında uluslararası medya kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu 12 gazetecinin Halep'te öldürüldüğü kaydedildi.
 

 

AA

13:02
 // Kenan Akkuş
Esed'e şakşakcılık ve destek olanlar, bu duruma ne diyor acaba? Katliamcı ve diktatör olan biriyle, samimi pozları hangi yüzle verdiler. Türkiye, arap yada İran olmayacaktır diye yırtınanlar, nasıl olduda, arap ve İran dostu olabildiler....
10 Mart 2013 13:02
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler