YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'deki iç savaş: 57 ölü
Suriye'deki iç savaş: 57 ölü
23 Mart 2014 09:18
Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 6'sı çocuk, biri kadın olmak üzere 57 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere kara ve havadan düzenlediği operasyonlarda Halep'te 24, başkent Şam'ın banliyölerinde 12, Humus'ta 8, Dera ve İdlib'te 5'er, Rakka, Hama ve Lazkiye'de birer olmak üzere 57 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bu arada Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de yaptığı açıklamada, Suriye Ordusuna bağlı savaş uçaklarının Halep'te muhaliflerin denetiminde olan bölge, belde ve ilçeleri bombaladığı kaydedildi.

Silahlı muhaliflerin Halep'te Şuveyne bölgesinde rejim güçlerinin bulunduğu yerleri top ateşine tutuğu belirtilen açıklamada, kentin eski Halep bölgesinde de güvenlik güçleri ile Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birlikler arasında çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Lazkiye bölgesinde silahlı muhaliflerin rejim güçleri karşısında önemli ilerlemeler kaydettiği vurgulanan açıklamada, İslami Cepheye bağlı birliklerin Keseb sınır kapısı çevresinde stratejik öneme sahip yerler ele geçirdiği iletildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin Humus, Halep ve İdlib kentinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler