YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'deki askeri grupların sayısı 700'e ulaştı
Suriye'deki askeri grupların sayısı 700'e ulaştı
21 Eylül 2013 12:19
Suriye'de rejime karşı savaşan askeri grupların sayısının 700'e ulaştığı belirtiliyor.

Suriye'de rejime karşı savaşan ve her geçen gün askeri anlamda profesyonelleşen grupların sayısının 700'e kadar ulaştığı belirtilirken, en öne çıkan isimler arasında, Suriye İslami Kurtuluş Cephesi, Suriye İslam Cephesi, Nusra Cephesi, "Irak ve Şam İslam Devleti" Örgütü (IŞİD) yer alıyor.

Binbaşı Hüseyin Harmuş liderliğinde çok sayıda üst rütbeli askerin 9 Haziran 2011'de Suriye rejimine bağlı birliklerden ayrılmasıyla beraber, rejime karşı savaşan birçok askeri grup ortaya çıktı.

Suriye İslami Kurtuluş Cephesi

Eylül 2011'de oluşturulan Faruk Tugayı, Şam Şahinleri Tugayı ve İslam Sancağı birliklerini bünyesinde barındıran Suriye İslami Kurtuluş Cephesi'nin, başkent Şam'ın banliyöleri ile Halep, Humus, Kusayr, Deyru'z-Zor'da etkin olduğu biliniyor. Cepheye bağlı sancak ve tugayların etkili olduğu alanlar ise şöyle sıralanıyor:

Tevhid Sancağı; Halep, Humus, İdlip ve Rakka'da, Furkan, Hamza, Amr Sancakları, El-Ensar Tugayı ile Kürt Şahinleri Tugayı Kamışlı'da, Yarbay Fatih Hasun liderliğindeki Milli Kurtuluş Hareketi Humus'ta, Ehl-i Beyt Sancağı Hama'da, Kürt Dağları'nda etkili olan El-Hicre İlallah (Allah'a Hicret), Nasır Selahaddin ve El-Iz bin Abdusselam Tugaylarını kapsayan El-İstiklal (Bağımsızlık) Birliği Lazkiye'de varlığını gösterirken, cephenin Tartus ve Banyas'ta da iki askeri konseyi bulunuyor.

Suriye İslam Cephesi

Şam İslami Kurtuluş Hareketi aracılığıyla ülkenin birçok farklı noktasında 21 Aralık 2012 yılında ortaya çıkan, Suriye İslam Cephesi çatısı altındaki birliklerin bölgelere göre dağılımı ise şöyle:

Lazkiye ve kırsallarında etkili olan Ensaru'ş-Şam Tugayı, İdlip'te İslami Öncüler Grubu, Halep kırsallarında Musab bin Umeyr Taburu, Deyru'z-Zor'da Tevhid Ordusu , Şam ve kırsallarında ise İslam Şahinleri Taburu, Savaşçı İnanç Tugayları, Hamza bin Abdulmuttalib Taburu.

Nusra Cephesi

2011 yılının son aylarında, Suriye rejimine karşı savaşan gruplar arasında ortaya çıkan ve adını Suriye Genelkurmay Başkanlığı binasına ve Halep'teki Subaylar Kulübü'ne düzenlenen bombalı saldırıyla duyuran Nusra Cephesi de Suriye'nin kuzey kesimlerinde etkili ve savaşçılarının büyük çoğunluğu Suriyelilerden oluşuyor.

Aralık 2012'de ABD tarafından terör örgütleri listesine alınan Nusra Cephesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından da El-Kaide ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle oy birliğiyle kara listeye alınmıştı.

"Irak ve Şam İslam Devleti" Örgütü (IŞiD)

Savaşçılarının çoğu yabancı uyruklu olan "Irak Şam İslam Devleti" Örgütü (IŞİD) Esed rejiminin düşmesini, ülkede demokratik bir yönetim inşa etmek için istemiyor. IŞİD, ülkedeki petrol kaynaklarını ele geçirmek istiyor.

Son zamanlarda Türkiye-Suriye sınır kapılarından Babu's-Selame'yi ele geçirmek için ÖSO'ya bağlı Kuzey Kasırgası Tugayı'na saldıran IŞİD, ayrıca Suriye'nin Rakka Ve Deyru'z-Zor kentlerindeki ÖSO güçlerine yönelik tasfiye operasyonu düzenledi. Suriye'nin Babu's-Selame Sınır Kapısı Türkiye'nin Öncüpınar Sınır Kapısı'nın mukabilinde bulunuyor.

Suriye'nin Rakka ve Deyru'z-Zor banliyöleri, Dera ve Kuneytra'da ÖSO'ya bağlı Suriye Türkmen Birlikleri'nin yanı sıra farklı oluşumlar bulunuyor. Çoğunluğu Türkmen birliklerinden meydana gelen 1'inci Fetih Birliği Halep'te, Türkmen Dağ Tugayı ise Lazkiye'nin banliyölerinde konuşlanmış durumda.

PYD'ye (Demokratik Birlik Partisi) bağlı Kürt birlikleri ise Haleb'in Şeyh Maksud ile El-Eşrefiye semtlerinin yanı sıra ülkenin kuzey bölgelerinde yer alıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler