YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de YPG protesto edildi
Suriye'de YPG protesto edildi
26 Aralık 2015 04:45
Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentinde, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin uygulamaları protesto edildi.

Rakka'ya bağlı Telabyad ilçesinde toplanan bir grup, YPG'nin sivillere yönelik keyfi tutuklamaları ve bölge halkını göçe zorlamasını protesto ederek, sürgün edilenlerin geri gelmesi ve tutukluların serbest bırakılması talebinde bulundu.

Rakkalı aktivist Ebu Muaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rakka Aşiretleri Birliği'nin çağrısı üzerine Sukkeriye, Hammam ve diğer bazı köylerde Devrim Aşiretleri Ordusu'na destek gösterileri düzenlendiğini belirtti.

Ebu Muaz, söz konusu gösterilerin, YPG'nin Rakka kırsalındaki Arap ve Türkmen vatandaşlara yönelik gerçekleştirdiği programlı sürgün uygulamaları, keyfi tutuklama ve kaçırmaların yanı sıra terör örgütü DAEŞ'in geçen yıl göçe zorladığı sivillerin geri gelmesini engellemelerine tepki olarak yapıldığını söyledi.

Daha önce YPG'nin terör örgütü DAEŞ'i bahane ederek uyguladığı sürgün çalışmalarını, sistematik bir program olarak değerlendiren Rakka Aşiretleri Birliği, Telabyad bölgesinin kendi yerel halkı tarafından yönetilmesi yönünde çağrı yapmıştı.

Rakka Aşiretleri Birliği, Rakka kırsalında yaşayan Arap aşiret reislerinin bir araya gelerek kurdukları birlik olarak biliniyor. Birliğin silahlı kanadı Aşiretler Ordusu, yakın zamana kadar DAEŞ'e karşı yürüttüğü çatışmalarda YPG'yi destekliyordu.

Haziran ayında PYD ile Burkan el-Fırat güçleri Rakka'nın kuzeyindeki Telabyad ilçesinin kontrolünü terör örgütü DAEŞ'ten almıştı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteğiyle gerçekleştirilen operasyon sonrası ilçedeki Arap ve Türkmen halk Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine sığınmıştı. Olayların durulmasından sonra evlerine geri dönmek isteyen siviller YPG'nin engellemelerine maruz kalmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler