YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de yine 55 kişi can verdi
Suriye'de yine 55 kişi can verdi
30 Ekim 2013 06:37
Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esed güçlerinin ülke genelinde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 13'ü çocuk, 4'ü kadın olmak üzere 55 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik kara ve havadan gerçekleştirdiği saldırılarda Halep'te 19, Humus'ta 9, Dera'da 8, Deyru'z Zor'da 6, İdlib'de 5, başkent Şam'ın banliyölerinde 4, Hama'da 2, Kuneytra ve Lazkiye'de birer olmak üzere 55 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada da ülkenin kuzeyindeki Rakka kentinde yer alan 17. Tümen çevresinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Suriye ordusu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı ve tümenin içinde şiddetli patlamaların meydana geldiği kaydedildi.

Başkent Şam'ın Duma, Haresta, Dareya, Berze, Yermuk ve Zemelka bölgelerinin rejim güçlerinin yoğun ateşine maruz kaldığı aktarılan açıklamada, kentin Kabun, Kadem ve Cobar banliyölerinde de iki ordu birlikleri arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, Sosyal İşler Bakanlığı, Şam Çevre Kent Valiliği ve Suriye Kızılay Örgütü'nün işbirliğiyle 500'e yakın kadın ve çocuğu, Şam kırsalı Muaddamiye banliyösünden çıkartarak güvenli bölgelere taşıdığını duyurdu. Güvenlik güçlerinin, çeşitli kentlerde gerçekleştirdiği operasyonlarda da onlarca silahlı grubu etkisiz hale getirdiği ve araçlarını imha ettiği belirtildi.

 

AA

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler