YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de yaralıların tahliyesi
Suriye'de yaralıların tahliyesi
28 Aralık 2015 19:47
Suriye'nin Zabadani bölgesinden tahliye edilen yaralı muhalifler ve ailelerini taşıyan konvoy, Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı'na intikal etti.

Suriye'nin Zabadani bölgesinden tahliye edilen yaralı muhalifler ve aileleri ile İdlib'in Fua ve Kafriya bölgelerinden çıkarılan ailelerin takas süreci devam ediyor.

Zabadani'den Suriye sınırına kadar taşınan 126 kişiden oluşan yaralı muhalifler ve aileleri, Suriye sınır kapısında bekleyen Birleşmiş Milletler, Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Lübnan Kızılhaçı'ndan oluşan konvoy tarafından gün içinde teslim alındı.

Lübnan'daki sınır bölgesine kafilenin girmesiyle beraber yol kenarında ellerinde Suriye muhalefeti bayraklarıyla bekleyenler, gelenleri tezahüratlarla karşıladı.

BM, Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Lübnan Kızılhaçı, Lübnan Emniyet Müdürlüğüne ait yaklaşık 40 araçtan oluşan Konvoy, daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında Beyrut Uluslararası Refik Hariri Havaliman'ına ulaştı. Zabadani'den gelen yaralıları Türkiye'ye nakledecek uçağın da havalimanında beklediği öğrenildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın takas işleminde rol aldığı, İdlib'in Kafriye ve Fua beldelerinden tahliye edilen yaklaşık 300 kişilik grubun da Türkiye'ye giriş yaptığı bildirildi. 

İdlib'in beldelerinden tahliye edilen grubun Türkiye'de bir havalimanından Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı'na hava yoluyla ulaştırılması bekleniyor.

Hizbullah ve rejim güçleri, Temmuz'da muhaliflerin ele geçirdiği Zabadani operasyonuna başladıklarını açıklamıştı. Çatışmalar sonucunda bölgenin çoğu rejim güçleri tarafından ele geçirilmişti. 

Rejim güçlerinin, Zabadani saldırısı üzerine muhalif güçler de çoğunluğu Şii olan İdlib'in kuzeydoğusundaki Fua ve Kafraya köylerini ağır silahlarla vurmuştu.

Ağustos ayında başlayan müzakereler ise eylül ayında varılan ateşkes anlaşmasıyla sonuçlanmıştı. Ateşkesin ikinci aşaması çerçevesinde, Zabadani'nin rejim güçlerine bırakılması ve muhalifler ve ailelerinin şehirden çıkarılması kararlaştırılmıştı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler