YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de Türkmen nüfusu ne kadar? Suriye'de ne kadar Türkmen var?
Suriye'de Türkmen nüfusu ne kadar? Suriye'de ne kadar Türkmen var?
21 Kasım 2015 08:14
Suriye'de Türkmenlere yönelik yapılan katliamlar Suriye'deki Türkmen nüfusunun azalmasına neden oluyor. Suriye'de ne kadar Türkmen var? Suriye'de Türkmen sayısı kaç gibi soruların cevabı haberimizde.

Son zamanalrda Suriye'de Türkmenlere büyük aktliamlar uygulanıyor. Suriye'de belli bir oranda Türkmen bulunuyor. Dün, Türkmenlerin yaşadığı Türkmen Dağı'nın düştüğü bilgileri gelmişti. Suriye'de ne kadar Türkmen var? Suriye'deki Türkmen nüfusu kaç?

Suriye Türkmenleri, Suriye'de yaşayan Türk azınlıktır. Suriye'deke Türkmenlerin Sayıları; Nüfus sayımı yapılmadığından bilinmemektedir.Ancak bir takım internet sitelerinde abartılı olarak 1,500.000-3,500.000 olarak geçmektedir.Bu kadar abartılı verilmesindeki sebep Suriye iç savaşıdır.Tahmini nüfusları 200.000'dir.

Suriye'de Türkmen nufüsü yoğunlukta Halep  · Şam  · Cezire  · Hama  · Humus  · Lazkiye yer almaktadır. 

Türkiye'de özellikle Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Kayseri şehirlerinde Suriye Türklerinin akrabaları ve yakınları bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Bayramlarda sınır boylarında yoğun bir trafik yaşanmaktadır. Halep ve Lazkiye Türkleri İç Anadolu Bölgesindeki Türkçe'ye çok yakın bir dil kullanmaktadır. Bununla Rakka gibi bazı bölgeler asimilasyon programları nedeniyle, özellikle genç ve orta yaş grupları Türkçe'yi iyi konuşamamaktadır. Suriye Türkmenleri, özellikle de ata öte ve aile bağları nedeniyle, bütün baskılara rağmen göç etmemiştir. Ancak Lazkiye bölgesinde bulunan ve sayıları 100.000.[kaynak belirtilmeli] üzerinde olan Bayır-Bucak Türkleri ikinci dünya savaşından sonra Hatay bölgesine sınırlı sayıda da olsa göç etmiş ve bazı başarılı üyeleri ( Mehmet Şandır , İsmet Bozoğlan, Esat Arber vb.), Türkiye'de önemli başarılar elde etmiş durumdalar.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler