YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de sürpriz istifa
Suriye'de sürpriz istifa
03 Aralık 2012 21:37
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi'nin görevinden istifa ettiğini ve Beyrut üzerinden Londra'ya gittiğini açıkladı.

Örgütün Başkanı Rami Abdülrahman, Makdisi'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in çevresi tarafından istifaya zorlandığı ve ailesiyle Londra'ya gittiğini söyledi.

Lübnan'daki el-Manar televizyonu da Makdisi'nin Suriye hükümetinin resmi tutumunu yansıtmayan açıklamalar yaptığı gerekçesiyle görevine son verildiğini bildirdi.

Şam'daki basın toplantılarında Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetimine karşı başlatılan ayaklanmaya karşı Suriye'nin yanıtını ileten isim olan Makdisi'nin, son haftalarda medyada yer almaması üzerine Suriye'den kaçtığı yönünde yorumlar yapılıyordu.

Makdisi'nin cep telefonu bu gece kapatılırken, Suriye'deki devlet basın organlarından ise konuya ilişkin henüz bir açıklamada bulunulmadı.

Adının açıklanmasını istemeyen diplomatik kaynak, Makdisi'nin Esed yönetiminden kaçtığını belirterek, ''Makdisi Suriye dışında tüm söyleyebileceğim bu'' ifadesini kullandı.

Suriye Dışleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi'nin, akşam saatlerinde Beyrut Havalimanı'ndan Londra'ya gittiği bildirildi.Lübnan basınının Suriye resmi kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre Makdisi, ''resmi söylemin dışına çıktığı'' gerekçesiyle görevinden alındı.

AA'ya bilgi veren muhalif kaynaklar, Makdisi'nin, bir basın toplantısında, Suriye'nin elinde kimyasal silah bulunduğu ancak bunu halkına karşı kullanmayacağı yönündeki açıklamasının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'i rahatsız ettiğini ve görevinden alınması kararını verdiğini söyledi.

Kaynaklar, Makdisi'nin, görevden alınacağı kararını öğrendikten sonra ailesiyle gizlice ülkeden ayrıldığını ve Lübnan'a gittiğini belirtti.

Suriyeli muhalif liderlerden Hamza Yusuf da AA'ya yaptığı açıklamada, Cihad Makdisi'nin önümüzdeki saatlerde Londra'da, Esed rejiminden ayrıldığını ilan edeceğini söyledi.

Yusuf, Makdisi'nin muhtemel açıklamasının daha önce Suriye muhalefetini hedef alan eleştirileri nedeniyle etkili olmayacağını savundu.

aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler