YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de son durum...
Suriye'de ateşkes var ancak ara ara çatışma sesleri yükseliyor. Taraflar ateşkese uyulmaması konusunda ise birbirlerini suçluyor Esad muhaliflerin saldırılarının devam etmesi durmunda karşıık vereceğini duyurdu. Bu arada BM'nin gönderiği gözlemci heyeti i
Suriye'de son durum...
16 Nisan 2012 / 16:25 Güncelleme: 16 Nisan 2012 / 16:34

Ateşkesin ardından suriye'den çatışma haberleri gelmeye devam ediyor, sınırdan silah sesleri yükseliyor. Yaralılar, sınırdan Kilis'e taşınıyor.

Ancak olaylardan muhalifler yönetimi, yönetim ise muhalifleri sorumlu tutuyor. Muhalifler operasyonların sürdüğünü öne sürüyor, şam yönetimi ise iddiaları yalanlıyor. Şam'a göre ateşkes ilan edilmesinin ardından, muhalifler saldırılarını arttırdı. Suriye yönetimi saldırılar devam ederse karşılık vereceğini duyurdu.  

BM Genel Sekreteri Ban-Ki Mun da ülkeden yeniden çatışma haberleri gelmesi üzerine taraflara ateşkese uymaları çağrısını yineledi. Bu arada, Birleşmiş Milletler'in ateşkesi gözlemlemek amacıyla gönderdiği 6 kişilik heyet de Şam'da incelemelerine başladı. İlk grupta yer alan 6 gözlemciyi önümüzdeki günlerde diğer gruplar izleyecek. Gözlemci sayısının 250'yi bulması bekleniyor.

Şam yönetimi "heyetin can güvenliğinin garantisini veremeyiz" uyarısında bulundu. BM Genel Sekreteri Ban-Ki Mun ise gelişmeyi "gözlemci heyetin can güvenliğini sağlamak için herhangi bir askeri misyon düşünmüyoruz" şeklinde değerlendirdi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler