YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de son durum...
Suriye'de son durum...
09 Mart 2012 21:03
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, cuma namazından sonra yönetim karşıtlarına karşı düzenlenen operasyonlarda çoğunluğu Humus kentinde olmak üzere ülke genelinde ölü sayısının 62'ye yükseldiğini, yüzlerce kişinin yaralandığını duyurdu.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülke genelinde düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesinde çoğunluğu Humus kentinde olmak üzere ölü sayısının 62'ye yükseldiğini, yüzlerce kişinin yaralandığını ve tutuklandığını belirtti.

Güvenlik güçlerinin, İdlib ve çevresindeki Zebel El Zaviye bölgesinde bazılarını evlerinde olmak üzere toplam 20 kişiyi öldürdüğünü bildiren Örgüt, ordunun bölgedeki köylerden kaçan gençleri tutuklayarak daha sonra idam ettiğini kaydetti.

Bölgedeki halkın askeri operasyonlar yüzünden dışarı çıkmaktan korkuğunu aktaran yerel aktivistler, halkın bazı temel gıda maddelerini bulmakta sıkıntı çektiğini, yaralı ve hastalar için ilaç konusunda aynı durumun söz konusu olduğunu söyledi.


-Humus'un İnşaat semti hayalet kent-


Humus'un İnşaat bölgesinde düzenlenen operasyonlarda onlarca evin büyük hasar gördüğünü, tankların birçok araca zarar verdiğini ve güvenlik güçlerinin bazı araçları yaktığını anlatan yerel aktivistler, halkın operasyonlar yüzünden evlerini terk ettiğini belirtti.

Aktivistler, operasyonlarda kullanılan ağır silahların evlerin duvarlarında büyük delikler açtığını, çok sayıda evin kullanılamaz hale geldiğini ve semtin hayalet kente döndüğünü aktardı.

Halkın Baba Amr'da olduğu gibi kenti terk ettiğini, kentin güvenlik güçlerine kaldığını ifade eden aktivistler, askerlerin terk edilmiş evleri yağmaladığını söyledi.

Başkent Şam'ın Kafr Susa bölgesinde dün öldürülen bir gencin cenazesine binlerce kişi katılırken, güvenlik güçleri de Şam ve çevre semtlerinde düzenlenen gösterilere müdahale etti.

Güvenlik güçlerinin müdahalesinde çok sayıda göstericinin yaralandığı ve tutuklandığı belirtiliyor. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler