YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de silahlar susmuyor
Suriye'de silahlar susmuyor
21 Nisan 2012 09:13
Ölü sayısı 50'ye yükseldi!

Suriye Genel Devrim Konseyi, ülke genelinde cuma namazından sonra çıkan yönetim karşıtı gösterilerde ve düzenlenen operasyonlarda ölenlerin sayısının 50'ye yükseldiğini bildirdi.

Konsey, Humus'un bombalandığını ve birçok semte havan topu mermisinin düştüğünü, 12 kişinin yaşamını yitirdiğini, onlarca evin yıkıldığını ve yandığını, İdlib'teki operasyonlarda ise 16 kişinin öldüğünü, Cebel El Zaviye bölgesinde halkın güvenli yerlere kaçmaya çalıştığını belirtti.

Şam ve banliyöleri ile Halep ve Deyr Ez Zor Dera'daki gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 22 kişinin öldüğünü aktaran Konsey, Halep'in Salahaddin ve Bustan semtlerinde çıkan gösterilerin ise güvenlik güçlerince ateş açılarak dağıtılmaya çalışıldığını duyurdu.

Hama'nın Arbain bölgesinde rastgele açılan ateşte çok sayıda kişinin yaralandığını ve bu kişilere güvenlik nedeniyle kimsenin ulaşamadığını, bölgede ciddi tıbbi malzeme eksikliği olduğunu bildiren konsey, Deyr Ez Zor ve Bukemal kentlerindeki gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldığını kaydetti.

AA muhabirine internetten Humus ve İdlib kentlerindeki durumla ilgili bilgi veren yerel komiteler üyesi Rami Humusi, üç aydır Humus'a ağır silahlarla operasyon düzenlendiğini belirterek, "Rejim dün de ağır silahlarla Halidiye, eski Humus ve Bayada semtlerini tank ateşine tuttu. Ordu taş üstünde taş bırakmadı. Halk güvenlik nedeniyle güvenli bölgelere kaçmak zorunda kaldı" dedi.

BM gözlemcilerinin çatışma bölgelerine gitmemelerinden yakınan Humusi, "Ateşkes planının imzalandığı günden bu yana yüzlerce kişi öldü. Gözlemciler çatışmaların olmadığı yerlerde incelemelerde bulundu. Humus her gün ateş altında olmasına rağmen gözlemciler şimdiye kadar buraya gelmedi. Normalde ilk olarak buraya ve İdlib kentine gitmeleri lazımdı. BM gözlemcilerine rağmen operasyonlar devam ediyor" diye konuştu.

Humus'un harabeye döndüğünü vurgulayan Humusi, güvenlik güçlerinin fidye amaçlı insan kaçırdığını ifade etti.

Humusi, dün düzenlenen operasyonlarda atılan roketlerden onlarca evin yıkıldığını ve yandığının altını çizerek, rejimin Annan Planı'nı ihlal ettiğini, tankların kentlerde rastgele ateşi sürdürdüğünü belirtti.

İdlib ve Cebel El Zaviye bölgesindeki operasyonlarda güvenlik güçlerinin 5 muhalif çiftçiyi kurşuna dizdikten sonra su kuyusuna attığını dile getiren Rami Humusi, Hama, Humus ve İdlib'te acil temel gıda malzemeleri ile ilaca ihtiyaç duyduklarını kaydetti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler