YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de sıcak gelişme
Suriye'de sıcak gelişme
12 Mart 2012 21:24
Suriye Aktivistler: ''Rejim, petrol boru hatlarını ateşe vererek,halkın üzerine haftalarca kül yağmasını sağladı''

Suriye ordusunun İdlib'e bağlı Maret El Numan bölgesinde yerleşim birimlerine ağır silahlarla  saldırıda bulunduğu, saldırılarda ölen ve yaralıların olduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülkenin kuzeyindeki İdlib ve orta kesimlerinde yer alan ve operasyonların yoğun olarak düzenlendiği Humus kenti ve ilçelerinde, güvenlik güçlerinin ağır silahlarla yerleşim birimlerine saldırdığını, saldırılarda ölü ve yaralıların olduğunu belirtti.

Bölgede kime ait olduğu belirlenemeyen çok sayıda cesedin bulunduğunu kaydeden örgüt, Humus'ta meydanlarda birçok kişinin güvenlik güçlerince idam ediliğini aktardı.

Birçok havan topunun evlere düştüğünü, hasara ve yangınlara neden olduğunu ifade eden yerel aktivistler, Humus'un Bab Amr kentinde düzenlenen operasyonlarda semtin harabeye döndüğünü, yolların tankların paletlerinden dolayı tahrip olduğunu kaydetti.

Rejimin Humus'taki muhalifleri cezalandırmak için petrol boru hatlarını ateşe verdiğini dile getiren aktivistler, halkın üzerine haftalarca kül yağdığını ve halkın günlerce kül yutmak zorunda kaldığını, birçok hastanın boru hatlarında çıkan yangının dumanından etkilendiğini ve tarım alanlarının bundan çok zarar gördüğünü söyledi.

Görgü tanıkları ve aktivistler, geçen haftalarda Bab Amr semtindeki saldırılarda ölen yaklaşık 150 kişinin naaşlarının güvenlik güçlerince mezarlardan çıkartılarak başka yerlere götürüldüğünü belirtti.

Öte yandan muhalif yapılanmalardan sorumlu yerel komiteler, birçok kentte hala operasyonların devam ettiğini kaydetti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler