YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de sıcak gelişme...
Dakika dakika Suriye'de yaşanan sıcak gelişmeler...
Suriye'de sıcak gelişme...
15 Haziran 2011 / 13:08 Güncelleme: 15 Haziran 2011 / 13:08

SURİYE SAVUNMA BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ HADDAD: "4. TUGAY HİÇBİR ŞEKİLDE ŞAM'DAKİ GÖREV YERİNDEN AYRILMADI"

Suriye Savunma Bakanlığı Siyasi İşler Müdürü ve Sözcüsü Korgeneral Riyad Haddad, 4. Tugayın başkent Şam'daki görev yerinden hiçbir şekilde ayrılmadığını söyledi.

Türk basın mensuplarına özel açıklamada bulunan Haddad, Suriye'nin çeşitli kentlerinde meydana gelen olaylara, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın kardeşi Korgeneral Mahir Esad'a bağlı 4. Tugayın müdahale ettiği yönündeki haberleri yalanladı. "4. Tugayın hiçbir şekilde Şam dışında görev almadığını" belirten Haddad, "4. Tugay'ın Şam'daki görev yerinden ayrıldığı yönündeki haberler tümüyle gerçek dışıdır" dedi. Suriye ordusundan bazı askerlerin firar ettikleri yönündeki haberleri de yalanlayan Haddad, "bazı sivillerin ise "silahlı grupların tehditleri nedeniyle yaşadıkları yerleri terk ettiğini" söyledi.

Haddad, "Suriye silahlı kuvvetlerinde herhangi bir bölünme söz konusu değildir ve televizyon kanallarının bu yöndeki iddiaları tamamen gerçek dışıdır" dedi. "Ordunun Genelkurmay Başkanlığının talimatları doğrultusunda görev yaptığını" belirten Haddad, "Suriye ordusu bir bütün halinde hareket ediyor" dedi. Suriye'de yaklaşık 3 aydan beri devam eden olaylar süresince Savunma Bakanlığından ilk defa isim verilerek Türk basın mensuplarına açıklamada bulunuldu.

--------------------------------------------------------------------------------

SURİYE ORDUSU MARAT EL NUMAN'DA "SINIRLI OPERASYON"A HAZIRLANIYOR

Suriye ordusunun, Marat El Numan kentinde "sınırlı operasyon"a hazırlandığı bildirildi. Suriyeli yetkililer, askerler ve tankların, ülkenin kuzeyindeki Cisr Eş Şuğur'un 40 kilometre güneydoğusundaki kente doğru yol aldığını belirtti. Suriye resmi basını, Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı büyük gösterilerin yapıldığı Marat El Numan'da göstericilerin hükümet binalarıyla güvenlik karargahlarına saldırdığını haber verdi.

Yaklaşık 100 bin nüfuslu kentin sakinlerinin çoğunun operasyon ihtimali yüzünden kaçtığı kaydedildi. Muhalefet yanlıları ise ordunun Irak sınırında bulunan Deir El Zur vilayetindeki iki kasabada da asker konuşlandırdığını söyledi.

--------------------------------------------------------------------------------
SURİYE'DEKİ OLAYLARDAN KAÇARAK TÜRKİYE'YE GELENLERİN SAYISI 8421'E ULAŞTI

Suriye'deki olaylardan kaçarak Türkiye'ye gelenlerin sayısı 8421 oldu.

Hatay Valiliği Basın Bilgilendirme Merkezinden edinilen bilgiye göre, Altınözü ilçesinde iki geçici çadır kentte 5142 kişinin, Yayladağı ilçesinde ise 3206 kişinin barındırıldığı belirtildi. 60 kişinin Hatay'da çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığı, 13 kişinin de refakatçi olarak hastanelerde bulunduğu kaydedildi. Hatay'da bulunan 8421 kişiden, 1921'i erkek, 2132'si kadın, 2181'i erkek çocuğu, 2187'sinin ise kız çocuğu olduğu ifade edildi.

--------------------------------------------------------------------------------
SINIRDA YAKALANAN SURİYE ASKERİ SIĞINMA TALEBİNDE BULUNDU

Mardin'in Nusaybin ilçesi yakınlarındaki sınırdan yurda girmeye çalışan bir Suriye askeri yakalandı. Suriyeli asker, sığınma talebinde bulundu.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Nusaybin ilçesine bağlı Turgutlu Köyü yakınlarındaki sınırdan yurda girmeye çalışan Suriyeli Muaz Buğdai, sınırda nöbet tutan askerler tarafından yakalandı. İfadesinde Suriye'nin Kamışlı ilçesinde askerlik yaptığını, ancak 15 aylık askerlik süresini tamamlamasına rağmen terhis edilmediğini ifade eden Buğdai, sığınma talebinde bulunduğunu söyledi.

Buğdai, ifade işlemlerinin ardından Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

--------------------------------------------------------------------------------
SURİYE SAVUNMA BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ HADDAD: ''4. TUGAY HİÇBİR ŞEKİLDE ŞAM'DAKİ GÖREV YERİNDEN AYRILMADI''

Suriye Savunma Bakanlığı Siyasi İşler Müdürü ve Sözcüsü Korgeneral Riyad Haddad, 4. Tugayın başkent Şam'daki görev yerinden hiçbir şekilde ayrılmadığını söyledi.

Türk basın mensuplarına özel açıklamada bulunan Haddad, Suriye'nin çeşitli kentlerinde meydana gelen olaylara, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın kardeşi Korgeneral Mahir Esad'a bağlı 4. Tugayın müdahale ettiği yönündeki haberleri yalanladı.

''4. Tugayın hiçbir şekilde Şam dışında görev almadığını'' belirten Haddad, ''4. Tugay'ın Şam'daki görev yerinden ayrıldığı yönündeki haberler tümüyle gerçek dışıdır'' dedi.

Suriye ordusundan bazı askerlerin firar ettikleri yönündeki haberleri de yalanlayan Haddad, ''bazı sivillerin ise ''silahlı grupların tehditleri nedeniyle yaşadıkları yerleri terk ettiğini'' söyledi.

Haddad, ''Suriye silahlı kuvvetlerinde herhangi bir bölünme söz konusu değildir ve  televizyon kanallarının bu yöndeki iddiaları tamamen gerçek dışıdır'' dedi.

''Ordunun Genelkurmay Başkanlığının talimatları doğrultusunda görev yaptığını'' belirten Haddad, ''Suriye ordusu bir bütün halinde hareket ediyor'' dedi.

Suriye'de yaklaşık 3 aydan beri devam eden olaylar süresince Savunma Bakanlığından ilk defa isim verilerek Türk basın mensuplarına açıklamada bulunuldu.

--------------------------------------------------------------------------------
AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI: ''TÜRKİYE'DE BULUNAN 8 BİN 421 SURİYE VATANDAŞINA, ÇADIR KENTLERDE BARINMA, YİYECEK, SAĞLIK, GÜVENLİK, SOSYAL AKTİVİTE, EĞİTİM, İBADET, TERCÜMANLIK VE DİĞER HİZMETLER VERİLMEKTEDİR''

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'de bulunan 8 bin 421 Suriye vatandaşına, çadır kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık ve diğer hizmetlerin verildiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Suriye'den Türkiye'ye yönelik nüfus hareketleriyle ilgili Başkanlığın koordinasyonunda İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Tarım ve Köyişleri, Ulaştırma ve Maliye bakanlıkları, Genelkurmay ve Diyanet İşleri başkanlıkları, Gümrük Müsteşarlığı, Kızılay ve Hatay Valiliğinin yürüttüğü çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Türkiye'ye giriş yapan Suriyeliler için Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçeleriyle Boynuyoğun köyü mera alanında geçici barınma amacıyla çadır, seyyar mutfak, banyo gibi ünitelerin kurulduğu, kimlik tespit çalışmaları yapılarak, geçici tanıtma karneleri düzenlendiği kaydedilen açıklamada, ilgili kurum ve kuruluşlarca çadır kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık ve diğer hizmetlerin verilmesine devam edildiği bildirildi.

Açıklamada, Türk Telekom tarafından iletişim ihtiyaçlarının karşılanması için 4 ankesörlü telefon kulübesinin kurulduğu ifade edildi.

Türkiye'ye girişlerine izin verilenler ve kendi istekleriyle ülkelerine dönenlerin kayıtlarının Hatay Valiliğince yapıldığı belirtilen açıklamada, barınma merkezinde bin 921'i erkek, 2 bin 132'si kadın ve 4 bin 368'i çocuk olmak üzere toplam 8 bin 421 Suriye vatandaşının bulunduğu kaydedildi.

Bu kişilerin 5 bin 142'sinin Altınözü, 3 bin 206'sının Yayladağı ilçesinde kurulan çadır alanlarda kaldığı, 73'ünün ise hastanede tedavi edildiği belirtilen açıklamada, kurulan bin 231 çadırdan 285'inin Yayladağı, 256'sının Altınözü, 150'sinin Reyhanlı ilçelerinde, 540'ının ise Boynuyoğun köyü mera alanında bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, 14 Haziran'da gece boyunca Türkiye'ye giriş yapanlardan 521'inin kendi istekleriyle Suriye'ye geri döndüğü, bu süre içinde 395 Suriye vatandaşının ise Türkiye'ye kabul edildiği belirtildi.

YAPILAN YARDIMLAR

Hatay Valiliğine 750 bin TL nakdi yardım yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''2 bin 569 çadır gönderildi, bunların bin 231'i kuruldu. Gönderilen 17 bin 644 battaniyenin 8 bin 914'ü, 10 bin 594 yatağın ise 5 bin 444'ü dağıtıldı. 32 ünite seyyar banyo ve tuvaletle 4 seyyar mutfak kuruldu. 2 sahra hastanesi bulunan bölgede, 3 öğün sıcak yemek veriliyor, hijyenik malzeme ve diğer ihtiyaçlar da karşılanıyor.''

--------------------------------------------------------------------------------
DAVUTOĞLU, HATAY'A GİDİYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin durumunu yerinde görmek için Hatay'a gidiyor.

Davutoğlu bir saat içinde Hatay'a hareket edecek.

Suriyeli misafirlerin durumunu yerinde görerek temaslarda bulunacak olan Davutoğlu'na Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve Afet Koordinasyon Merkezi yetkilileri eşlik edecek.

Bu ziyaret, bugün Ankara'ya gelerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek olan Suriye Devlet Başkanının Özel Temsilcisi Hasan Türkmani ile temas öncesi durumu yerinde görerek bilgi almak amacı taşıyor.

Davutoğlu'nun Hatay'dan akşam dönmesi, Özel Temsilcisi Türkmani ile görüşmenin  akşama, bölgedeki Türk büyükelçilerle yapılacak toplantının da yarına alınması bekleniyor.

(AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler