YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de savaşan Avrupalı sayısı...
Suriye'de savaşan Avrupalı sayısı...
13 Nisan 2015 19:49
AB Adalet Komiserinin verdiği bilgiye göre 6 bin Avrupa pasaportlu Suriye'de savaşmaya gitti.

AB Adalet Komiseri Vera Jourova, basına verdiği bilgide 5 bin ile 6 bin arasında AB vatandaşının Suriye'de Esad rejimine karşı, IŞİD ya da 'İslamcı' gruplarla birlikte savaşmak üzere bölgeye gittiklerini söyledi.

Fransız gazetesi 'Le Figaro' ile konuşan Jourova, yukarda belirtilen rakamlardan 1450'sinin Fransa'da gittiklerini, bu gidişleri engellemek için baskı yapmak yerine, önleyici tedbirler aldıklarını belirtti.

Jourova, bu yıl Brüksel'in, sözkonusu problemin çözümü için hapishane görevlilerinin, tecil görevlilerinin ve savcıların eğitiminde kullanılmak üzere 2,5 milyon Avro harcama yaptığını bildirdi. AB Adalet Komiseri, ayrıca üye ülkelerin polis ve adli yetkililerinin daha iyi bir şekilde ortak çalışmaları gerektiğini savundu. Bilgi alışverişinin otomatik ve sistematik çalışması gerektiğini ve çok uluslu kadroların oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Jourova, röportajda ayrıca öncelikle AB bütçesini ilgilendiren vergi kaçakçılığıyla mücadele için çalışacak bir AB Başsavcılığının oluşturulması gerektiğini belirterek, AB Başsavcılığının insan kaçakçılığı gibi organize suçlarla da mücadele edebileceğini kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler