YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye’de savaş kızıştı, kamplardan göçler hızlandı
Suriye’de savaş kızıştı, kamplardan göçler hızlandı
27 Kasım 2015 16:49
Suriye’nin Lazkiye bölgesi Türkmen dağında artan çatışmaların ardından buradaki kamplarda kalan birçok Suriyeli daha güvenli gördükleri Güveççi Köyü sınırındaki kamplara akın etti.

Suriye’nin Lazkiye ili Türkmen dağı bölgesinde Türkmenler ile Rusya destekli Esad birlikleri arasında artan çatışmaların ardından buradaki kamplarda kalan birçok Suriyeli daha güvenli gördükleri Güveççi köyü sınırındaki kamplara akın etti.

Aralarında kadın, çocuk, genç ve bebeklerin de bulunduğu yaklaşık 70 civarındaki Suriyeli mülteci, Güveççi köyü sınırındaki kampa gidebilmek için önce Hatay’ın Yayladağı ilçesine geldi. İki gün süren zorlu yürüyüşün ardından Güveççi köyüne gelen Suriyeli göçmenler, sınırın sıfır noktasında Suriye tarafında kalan kampa geçmek istedi. Kampa geçmek için sırtlarında valizleri, kucaklarında çocukları ile tarlalara giren Suriyeli göçmenler, Türkiye ile Suriye sınırını ayıran yola kadar yürüdü.
Kampın yakına kadar giren Suriyeli göçmenlerden bazıları askere yakalanmadan sınırı ayıran yoldan karşıya geçmeyi başarırken, bazıları da Türk askerine yakalandı. Askere yakalanmadan Suriye topraklarına geçen mülteciler, kampa ulaşmayı başarırken, geçemeyenler asker kontrolünde geri dönmek zorunda kaldı. Suriyeli mültecilerin daha önce kaldıkları kampların artık güvenli olmadığını, bundan dolayı daha güvenli gördükleri Güveççi köyü sınırındaki kampa geçmeye çalıştıkları öğrenildi.

Suriyeli mülteciler, iki gündür yolda olduklarını, çocuklarının acıktığını, Suriye içindeki kampların güvenli olmadığını ve bundan dolayı daha güvenli olarak gördükleri Güveççi sınırındaki kampa geçmek istediklerini söylediler. Kucağında ikiz çocukları Nacar ve Nesim ile yollara düşen bir başka Suriyeli mülteci, "Çocuklarımın sütü bitti. Eşimin de yorgunluktan sütü kesildi. Yollarda perişan olduk" dedi. Mülteciler, Güzergah olarak Türkiye’yi kullanmalarını ise Suriye içinden Güveççi'deki kampa geçmek tehlikeliydi. Onun için Önce Yayladağı’na girdik. Oradan da Güveççi’ye geldik" dediler.

Bu arada, Güveççi köyünün sıfır noktasında AFAT tarafından yapımına başlanan kampın zemini büyük ölçüde bitirildi. İş makinelerinin yoğun şekilde çalıştığı kampın kısa süre bir içinde bitirilmesi bekleniyor. Kamp bittiğinde Güveççi köyü sınırında Suriye toprakları içinde bulunan kamplar buraya taşınacak. Sınırın karşı tarafında geçemeyen Suriyeli göçmenler de yeni kamp tamamlanana kadar geçici kamplarda barındırılacak. Kamp hazır hale gelince buraya yerleştirilecek. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler