YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de ordu vurmaya devam ediyor
Suriye'de ordu vurmaya devam ediyor
03 Mayıs 2012 23:49
Suriye Genel Devrim Konseyi, ordunun değişik kentlerinde muhaliflere karşı başlattığı operasyonlarda ölenlerin sayısının 25'i bulduğunu duyurdu.

Muhalif yapılanmalardan sorumlu olan Konsey, ülkenin kuzeyinde yer alan ve iki aydan fazla bir süredir operasyonların düzenlendiği İdlib ve iç kesimlerdeki Humus kentinde 7'şer kişinin açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

Başkent Şam'ın banliyölerinde 5, Hama'da 4, Raka ve Dera şehrinde de birer kişinin yaşamını yitirdiğini aktaran Konsey, Halep Üniversitesi'nde güvenlik güçlerinin açtığı ateşte ölü ve yaralıların olduğunu, olaylar nedeniyle üniversitenin 13 Mayıs'a kadar tatil edildiğini bildirdi.

Bu arada, yerel aktivistler, İdlib'in Eriha ilçesinde şiddetli bir patlamanın meydana geldiğini ve silah seslerinin yükseldiğini, aynı kentin Serakıb ilçesine BM gözlemcilerinin geldiğini ve incelemelerde bulunduğunu ifade etti.

Ordunun İdlib'in Cebel El Zaviye bölgesindeki Rami köyünü bombalamasının ardından üç şiddetli patlamanın meydana geldiğini ve yerleşim birimlerine çok sayıda havan ve roket mermesinin düşmesi sonucu büyük panik yaşandığını belirten aktivistler, Şam'ın Kalamun bölgesine bağlı Cebe köyünden de silah seslerinin geldiğini dile getirdi.

Aktivistler, BM gözlemcilerinin liman kenti olan Lazkiye'ye gittiğini ve sadece valiyle görüştüğünü de kaydetti.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA ise ülke genelinde silahlı gruplarla girdikleri çatışmalarda hayatını kaybeden 9 askerin cenazelerinin memleketlerine gönderildiğini duyurdu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler