YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İdlib'e sığınan Suriyeli sayısı 200 bini buldu!
Terör örgütü DEAŞ ve Esed rejiminden kaçarak İdlib'e sığınanların sayısı 200 bine ulaştı. Göç eden Suriyelilerden Owed, "Nereye baksak, nereye sığınsak bombardıman ve uçaklar hep peşimizdeydi." dedi.
İdlib'e sığınan Suriyeli sayısı 200 bini buldu!
13 Ocak 2018 / 19:45 Güncelleme: 14 Ocak 2018 / 05:13

Suriye'de terör örgütü DEAŞ ve Beşşar Esed rejiminden kaçarak İdlib'in kuzeyindeki kamplara göç edenlerin sayısı 200 bine ulaştı.

Ülkenin orta kesimindeki Hama ilinin kuzeyi ile İdlib'in güney kırsalı arasındaki bölgelerde yaşanan yoğun çatışmalar ve hava saldırıları, sivillerin İdlib'in kuzeyinde Türkiye sınırına yakın sığınmacı kamplarına göç etmesine neden oldu.

GÖÇ EDENLERİN SAYISI 200 BİNİ BULDU

Yaklaşık bir aydır İdlib güneyi ve Hama doğu kırsalındaki sivillerin 120'den fazla köyü terk etmesi sonucu İdlib'in kuzeyine göç edenlerin sayısı 200 bini buldu.

Terör örgütü DEAŞ ve Beşşar Esed rejimi ile Rusya'nın saldırılarından kaçan siviller, yanlarına aldıkları birkaç parça eşyayla evlerini terk etmek zorunda kalıyor. İdlib'in kuzeyi ve Hama'nın doğusundan kaçan aileler Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki sığınmacı kamplarına göç ediyor. Saldırılardan kaçan siviller, şiddetli yağış ve soğuk hava nedeniyle zor günler yaşıyor.

Sığınmacı kamplarının yetersizliği nedeniyle şiddetli yağış foseptik çukurlarının taşmasına neden olurken, bu durum bazı sağlık sorunlarını ortaya çıkardı.

"ÖLÜMÜ TEMENNİ ETTİM"

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve destekçisi yabancı terörist gruplar, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde saldırılarını sürdürüyor. Rejim güçleri, stratejik önemdeki Ebu Zuhur askeri havaalanının 4 kilometre yakınında bulunuyor. Geçen ekim ayında, Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle İdlib gerginliği azaltma bölgesine saldırı başlatan rejim ordusu ve İran kontrolündeki yabancı gruplar, dün akşam Ebu Zuhur beldesindeki askeri havaalanının 1 kilometre yakınına ulaştı.

Göç eden sivillerin büyük kısmı sokaklarda, araçlarda veya kendi imkanlarıyla yaptıkları derme çatma çadırlarda yaşamlarına devam etmek zorunda kalıyor.

Nereye baksak, nereye sığınsak bombardıman ve uçaklar hep peşimizdeydi. Olaylar karşısında ölümü temenni ettim.

Esed rejiminin havadan ve karadan saldırıları nedeniyle Sincar'dan gelen Jaber Owed, rejimin ve Rusya'nın şiddetli hava saldırıları yüzünden Hama'dan, Sincar beldesi ve çevresindeki 74 köyden sivillerin daha güvenli buldukları Türkiye sınırına göç etmek zorunda kaldığını belirtti. 

Sincar'dan göç ettikleri geceyi unutmayacaklarını dile getiren Owed,"Şiddetli yağış vardı. Bizi yağmurdan koruyacak eşyalarımız bile ıslandı. Kullanmadıkları silah kalmadı, vakum (bombaları) ve roketatarlarla tüm bölgeyi vurdu. Kimliğimi, resmi evraklarımı bile çıkaramadım. Hepsi kaldı. Nereye baksak, nereye sığınsak bombardıman ve uçaklar hep peşimizdeydi.

Olaylar karşısında ölümü temenni ettim. O yağmurlu gecede eşyalarımızı arabaya yüklerken Suriye'nin çeşitli bölgelerden göç eden ve hala geri dönemeyen insanlar aklıma geldi. Acaba geri dönebilecek miyiz? Halen barınacak ev veya çadır bulamadım. Bir depoda 40 kişi yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kıymetli Cemil kardeşim
 // Rasim DUMAN
Ben kilitlendim, birşeyler yazmaktan âciz kaldım, Rabbim seni imdâdıma yetiştirdi, senden ebeden razı olsun, hislerime, düşüncelerime tercümân oldun. Şu insanların şu hâllerini görüp te, kalbi titremeyen, gözleri yaşarmayan, şöyle bir geriye yaslanıp kendini, imânını, insanlığını, ahlâkını, vicdânını, insâfını bir kontrol etsin, sorgulasın. Rabbim şu mazlumları en kısa zamanda felâha ve necâta ulaştırsın inşallah. Başka da birşey diyemiyorum....
14 Ocak 2018 Pazar 00:12
 // Cemil
Kılıçtaroğlu ve kılıçkafalı vicdansızlar. Duyabiliyor musunuz çığlığı, işitebiliyor musunuz feryadı, görebiliyor musunuz gözlerdeki acıyı, okuyabiliyor musunuz yüzdeki ifadeyi, o ifadedeki yoksulluk, yoksunluk, çaresizlik ve tükenmişliği haa? Her vesileyle Suriye'li gariban göçmenleri şeytanlaştırmaya çalışan taş kalpli vicdansızlar "uuuff hanım yine çok yedim, uyuyamıyorum" diyerek çok yemekten şikayetçi et-oburlar, Müslüman(mı)sınız, komşunuz AÇLIKTAN ÖLÜYOR. Unutmayınki ALLAH herşeyi gören ve bilendir....
13 Ocak 2018 22:05
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler