YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de muhalifler İdlib kentini almak için operasyon başlattı
Suriye'de muhalifler İdlib kentini almak için operasyon başlattı
19 Mart 2015 23:27
Muhalif güçler, İdlib'i rejim güçlerinden kurtarmak için saldırı başlattı.

Suriye'nin İdlib kırsalındaki muhalif gruplar, kentte kontrolü sağlamak için başlattıkları operasyonda rejim güçlerine ait mevzilere saldırı düzenledi.  

İdlib kırsalında rejime karşı savaşan muhalif gruplardan "Dağ Şahinleri Tugayı" komutanı Yüzbaşı Ebu el-Leys, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nusra Cephesi, Ahrar'uş Şam ve Dağ Şahinleri Tugayı birliklerinin, İdlib'i rejimin kontrolünden tamamen kurtarmak için saldırı başlattığını belirtti.

Muhalif grupların, rejim güçlerine ait mevzileri havan topları ve çeşitli füzeler ile bombaladığını ifade eden Leys, "Saldırılar, rejimin İdlib ve Hama kırsalında yaptığı sivillere yönelik katliamlara cevap olarak başlatıldı" dedi.

Leys, "Saldırılarla, İdlib içindeki sivilleri rejim ablukasından kurtarmayı, şehri tamamen kontrol altına almayı ve bölgedeki rejim yanlısı Keferya ile el-Fua beldelerine yardım yolunu kesmeyi hedefliyoruz. Şehir tamamen kontrol altına alınana dek saldırılar sürecek" diye konuştu.

İç savaşın yaşandığı Suriye'de, Esed rejimine bağlı güçler, ülkenin kuzeyindeki İdlib'in şehir merkezinde konuşlanırken, muhalif gruplar, kentin kırsal bölgelerinin büyük bir kısmını kontrol altında tutuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler