YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de muhalifler Ebu Duhur askeri havaalanını aldı
Suriye'de muhalifler Ebu Duhur askeri havaalanını aldı
10 Eylül 2015 02:05
Fetih ordusuna bağlı birliklerin, İdlib'in doğusundaki havaalanında çok sayıda uçak, helikopter ve askeri araç ele geçirdiği bildirildi.

AA muhabirinin İdlib'teki yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, İdlib'in doğusunda yer alan Ebu Duhur askeri havaalanının kontrolünü sağlayan Fetih ordusuna bağlı birlikler, havaalanında 10 MİG 23 savaş uçağı, 15 helikopter, çok sayıda tank, askeri araç ile mühimmat ele geçirdiği belirtildi.

Söz konusu havaalanı ve çevresinde yaşanan çatışmalarda çok sayıda rejim askerinin öldüğünü ve 20 askerin esir alındığını ifade eden kaynaklar, rejimin havaalanına dünden bu yana Scud füzeleriyle saldırdığını söyledi.

Bu arada, İdlib'teki yerel medya aktivistlerinden Firas Feham ise denetimi ele geçirilen havaalanında rejim güçleri çekilmeden birçok savaş uçağı ile helikopteri tahrip ettiğini ve cihazlarını aldığını söyledi.

Bazı uçak ve helikopterlerin havaalanında hurdaya ayrıldığını dile getiren Feham, muhalif birliklerin Ebu Duhur havaalanında çok sayıda askeri mühimmat ele geçirdiğini aktardı.

Suriye'de ikinci büyük askeri havaalanı olan Ebu Duhur, ülkenin kuzeyindeki muhaliflerin kontrolünde yer alan bölgelere buradan kalkan savaş uçakları ve helikopterlerle saldırı düzenliyordu.

İki yıldan bu yana muhaliflerin kuşatması altında bulunan Ebu Duhur askeri havaalanının kontrolü Fetih ordusuna bağlı Nusra Cephesi tarafından sağlandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler