YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de korkunç rakam
Suriye'de korkunç rakam
27 Mart 2012 18:36
Suriye'deki çatışmalarda şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin sayısınını BM açıkaldı. Rakam korkunç, bilanço ağır. BM'nin verdiği rakama göre şimdiye kadar 9 bin kişi hayatını kaybetti...

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimine karşı ayaklanmanın başlamasından bu yana 9 binden fazla kişinin öldüğünü bildirdi.

BM'nin Ortadoğu'da barış için özel temsilcisi Robert Serry, yaptığı açıklamada, ''Sahada şiddet sürüyor. Güvenilir tahminler, Suriye'de ayaklanmanın başladığı bir yılı aşkın zamandan bu yana 9 binden fazla insanın öldüğünü gösteriyor. Çatışmaları bir an önce durdurmak gerek'' dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı sivil toplum kuruluşu da Suriye'de 7 bin 56'sı sivil ve 2 bin 678'sı rejimin askeri 9 bin 734 kişinin öldüğünü açıkladı.

Öte yandan ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford da Washington'da Kongre'ye yaptığı açıklamada, Beşşar Esad rejiminin özellikle işkenceye başvurarak insan haklarını ihlal ettiğini ve bu uygulamaların ''insanlık suçu'' kabul edilebileceğini söyledi.

Robert Ford, Devlet Başkanı Esad'ın ''insan haklarına pek alaka göstermediğini, çatışmaların daha da büyümesine karşı olduğunu'' söylediğini ifade etti. (AA)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler