20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,293
 • BIST94.006
 • Dolar4,7446
 • Euro5,4880
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2552
 • İstanbul28 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir29 °C
 • Konya23 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa28 °C
 • Kayseri25 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa32 °C
 • Gaziantep30 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kırılgan ateşkes
Suriye'de kırılgan ateşkes
13 Nisan 2012 07:40
Suriye'de ateşkesin ilk günü geride kaldı. Bakın sıcak bölgede neler yaşandı...
Suriye'de bir yıldır devam eden çatışmalara son verilmesi için BM'nin Şam yönetimine tanıdığı mühlet dün sabah 06.00'da doldu.
İlk gelen bilgilere göre sıcak bölgelerde çatışma ve operasyonlar durdu. Ateşkesin ilk gününde durum genel olarak sakin. Ancak keskin nişancıların dün toplam 8 kişiyi öldürdüğü, rejime bağlı güçlerin şehir merkezlerinden çıkmadığı ifade ediliyor. Bu da, muhaliflerin ve uluslararası toplumun, Beşşar Esed yönetiminin ateşkes sözünde ne derece samimi olduğunu sorgulamasına yol açıyor. BM ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi Kofi Annan'ın planına göre tankların şehirlerden çekilmesi, askerin kışlasına dönmesi gerekiyor. Dün BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan Annan, Suriye'nin barış planının tüm gereklerini yerine getirmediğine işaret etti. Şam'ın ağır silahları ve askerleri şehirlerden çekmesi gerektiğini vurgulayan Annan, bu konuda Konsey'in 15 üyesinden Esed'e baskı yapmalarını istedi. Ateşkese uyulduğu kanaatinde olmadığını açıklayan Başbakan Erdoğan da netice alınması için öncelikle tankların şehirlerden çekilmesi gerektiğini söyledi.

Ateşkesin 'pamuk ipliğine bağlı olduğunu, her an bozulabileceğini ifade eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ise, mümkün olan en kısa sürede Suriye'ye gözlemci göndereceklerini açıkladı. Bu kapsamda hazırlıklar için Norveçli Tümg. Robert Mood bugün Suriye'ye gidecek. Şam yönetiminin ateşkese ne derece bağlı kalacağı bugün test edilecek. Çünkü cuma namazı sonrası birçok şehirde protesto gösterisinin düzenlenmesi bekleniyor. Muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Milli Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Suriyelilere gösteri çağrısında bulundu. Galyun, tankların caddelerde kaldığı, geri çekilmediği sürece ateşkesin kırılgan bir ateşkes olacağını söyledi. Altı maddelik Annan planı, yönetimin halkın barışçıl gösteri yapmasına izin vermesini de öngörüyor. Hâlâ şehirlerde konuşlu ordunun, protestolara müdahale etmesi durumunda çatışmaların yeniden alevlenebileceği belirtiliyor. Ateşkese bağlı kalacaklarını açıklayan muhalifler, Esed'in uymaması halinde uluslararası bir ültimatom istiyor.

TANKLARIN YER KIŞLALARDIR

Esed rejiminin ilan ettiği ateşkes Türkiye'yi de, BM Güvenlik Konseyi üyesi diğer ülkeleri de tatmin etmedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, konuğu Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bu altı maddelik planın şu anda uygulaması oldu mu, olmadı mı? Ben bunun uygulandığı kanaatinde değilim. Böyle bir şey ortada yok. Ama biz başından beri biliyorsunuz Sayın Annan'ı destekledik, destekliyoruz." dedi. Tankların yerinin kışlalar olduğunu ve bunlar kışlalara çekilmedikçe planın uygulanmış sayılmayacağını belirten Erdoğan, "Kimse bize 'Türkiye niçin bu kadar konuşuyor?' diyemez. 910 kilometre sınırımız var ve şu anda sınır ihlalleri yapılmış olan bir ülke konumundayız." ifadelerini kullandı.

G-8 Dışişleri Bakanları toplantısının ardından kameraların karşısına çıkan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da, eğer sürerse, ateşkesin önemli bir adım olduğunu ama bunun Annan'ın planının sadece bir unsuru olduğunu vurguladı. Rejiminin plandaki bazı maddeleri seçip, onları yerine getirmek gibi bir davranışta bulunamayacağını kaydeden Clinton, "Annan planı, seçeneklerden oluşan bir menü değil plan, bir yükümlülükler dizisi." diye konuştu.

ATEŞKESİN İLK GÜNÜ 8 KİŞİ ÖLDÜ

On üç aydır devam eden rejim karşıtı gösterilerde 9 binden fazla kişiyi katleden Esed'e bağlı güçlerin, ateşkesin yürürlüğe girdiği saat 06.00'ya kadar operasyonlara devam ettiği bildirildi. Ülkenin üçüncü büyük kenti Humus gece boyunca top ateşine tutuldu. Muhalefet kaynaklarına dayanan bazı siteler, Şam'a yakın Zabadani kentinde gece saatlerinde operasyonlar olduğunu ve Şam'ın bazı semtlerinde ve Deyr ez Zor'da patlamaların meydana geldiğini kaydetti. Muhalif Suriye Genel Devrim Konseyi, İdlib, Hama, Şam ve Halep'te askerlerce açılan ateşte 8 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı. İdlib'de Suriye ordusunun Kaziyetu Fellah semtindeki kontrol noktasında ağır silahlarla halkın üzerine ateş açtığı, Hama'nın merkezinde askerî araçların ve tankların görüldüğü, kentin Şeria mahallesinde evlere baskın yapıldığı ifade edildi. Ateşkesin yürürlüğe girmesiyle birlikte birkaç gündür ordu ile muhalif güçler arasında çatışmaların yaşandığı Türkiye-Suriye sınırında ise sessizlik hâkimdi.

İSTİHBARAT, ATEŞKESİ İZLİYOR

Suriye'de dün sabahtan itibaren uygulanan ateşkesi değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin istihbarat birimleri ve dış temsilcilikleri ile ateşkesin uygulamasını dikkatle izlediğini söyledi. Şiddet olaylarında bir düşme eğilimi olduğunu, ancak kesin değerlendirme yapmak için henüz çok erken olduğunu bildirdi. Davutoğlu, "Bazı yerlerde çekilme faaliyetinin başladığı bilgileri geliyor, ancak bu çekilmenin tam ve kapsamlı olması önem taşır. Şehirlerin dışına çekilerek şehirler üzerindeki baskıyı sürdürmek bir çekilme anlamına gelmez." diye konuştu.

SURİYE İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ: 20 ÖLÜ

Dün akşam Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili Suriyeİnsan Hakları Örgütü de açıklama yaptı. O da ölü sayısının 20'yi aştığını bildirdi...

BM ve Arap birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın planına rağmen Suriye'nin çeşitli kentlerinde açılan ateşte ölenlerin sayısının 20'yi aşttığı bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülkenin iç kesimlerinde yer alan ve düzenlenen operasyonlarda en fazla can kayıplarının yaşandığı Humus kentinde bugün güvenlik güçlerince açılan ateşte biri kadın, biri çocuk 10 kişinin hayatını kaybettiğini, kent merkezinde hala tank ve askeri birliklerin olduğunu belirtti.

Kuzeydeki İdlib kentinde ve Şam'ın banliyölerinde 4'er kişinin güvenlik güçlerince açılan ateşte yaşamlarını kaybettiğini ifade eden örgüt, Hama ve Halep'in çevre kentlerindeki çatışmalarda ise birer kişinin öldüğünü, askeri birliklerin şehirlerden ayrılmadıklarını aktardı.

Bu arada, güvenlik güçlerinin birçok kentte tutuklamalar gerçekleştirdiğini, şehirlerin giriş çıkışlarının yanı sıra merkezlerdeki kontrol noktalarının kaldırılmadığını dile getiren yerel aktivistler, Şam'ın bazı semtlerinde çıkan gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale etmesi sonucunda çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi.

Deyr Ez Zor, Hama ve Humus'taki gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu onlarca kişinin yaralandığını ve bazılarının durumunun ciddi olduğunu belirten aktivistler, Halep'in Etareb ilçesinde askerlerin kentte hareket eden her şeye ateş açtığını vurguladı.

Aktivistler, Humus'un birçok semtinde ağır silahlarla açılan ateşte bir kameramanının öldüğünü ve onlarca evin kullanılmaz hale geldiğini kaydetti. (Ajanslar- Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler