YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Suriye'de kimyasal saldırı artarak sürecek"
Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Esed rejiminin Suriye'de masum insanlara karşı kullandığı kimyasal silah saldırısının artarak devam edeceğini söyledi.
"Suriye'de kimyasal saldırı artarak sürecek"
24 Ağustos 2013 / 08:36 Güncelleme: 24 Ağustos 2013 / 12:33

Başkent Ottawa'da basın toplantısı düzenleyen Baird, son saldırıyla ilgili İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile fikir teatisinde bulunduklarını ifade ederek, BM Güvenlik Konseyi'nin konu üzerinde eylem kararı almada sorunlu ve yetersiz kaldığını belirtti.

"Suriye, bu belli coğrafyayı bu hafta da bombalamaya devam edecek" diyen Baird, Kanada'nın, olası bir askeri harekatta yer alıp almayacağı yönündeki soruya karşılık, bu konuda karar vermek için daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bakan Baird, Suriye'deki çatışmanın sona erdirilmesi için siyasi çözümün en doğru yol olduğuna inandığı da kaydetti.

200 Suriyeli için sığınma izni

Öte yandan, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Chris Alexander, çok zor durumdaki 200 Suriyeli mültecinin gelecek ay Kanada'ya getirileceğini açıkladı.

Daha önceki Bakan Jason Kenney'in Türkiye ve Ürdün'deki Suriyeli mültecilerin kamplarını gezdikten sonra bin 300 Suriyeli'nin Kanada'ya getirileceğini söylediğini hatırlatan Alexander, 200 Suriyeli'den sonra geri kalanların da 2014 yılı boyunca Kanada'ya intikallerinin sağlanacağını bildirdi.

Konuyla ilgili olarak BM Mültecilere Yardım Programı UNHCR ile hareket ettiklerini anlatan Bakan Chris Alexander, ülkesinin Ürdün ve Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yardım ettiğini de sözlerine ekledi.

 

AA

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler