YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kanlı gün!
Suriye'de 15 Mart’ta Devlet Başkanı Beşar Esad ve rejime karşı “Vakar Günü” gösterileriyle başlayan eylemlerde dün en kanlı günlerden biri yaşandı.
Suriye'de kanlı gün!
07 Haziran 2011 / 08:14 Güncelleme: 07 Haziran 2011 / 08:17

Devlet televizyonu, 3 gündür şiddetli çatışmaların yaşandığı Türkiye sınırındaki Cisr üş Şuğur kentinde silahlı kişilerin en az 120 polisi öldürdüğünü duyurdu.

Devlet televizyonundaki haberde, “Silahlı gruplar tam bir katliam yapıyor. Cesetleri parçalıyor ve Asi Nehri’ne atıyorlar” denildi.

Haberde polislerin 82’sinin karakol baskınında öldürüldükleri, diğerlerinin çoğunun ise silahlı kişilere karşı yardım için çağrıldıkları ve yolda pusuya düşürüldükleri iddia edildi. Ayrıca silahlı grupların bölge halkını canlı kalkan olarak kullandığı belirtildi.

Olayın ardından bir açıklama yayınlayan İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el Şaar, “En son Cisr üş Şuğur’da olduğu gibi silahlı saldırıların hedefinde kamu binaları ve karakollar var. Devlet, yasalar çerçevesinde gereken cevabı verecektir” dedi. Açıklamada güvenlik güçlerinin bölgede kontrolü yer yer kaybettiği de yer aldı.

Muhalifler yalanladı

Muhalifler ise devlet televizyonunun haberlerini yalanladı. Kentteki gösterilerin barışçıl biçimde sürdüğünü ve silah kullanmadıklarını savunan eylemciler sadece bazı askerlerin muhalefet safına geçtiğini ve onların güvenlik güçleriyle çatıştığını iddia etti. Muhaliflere göre güvenlik güçleri, halka ateş açmayan bazı polisleri bizzat kendileri öldürüyor. Suriyeli sivil toplum kuruluşları ve UNICEF’e göre mart ortasından beri ülkede 30’u çocuk 1100 kişi öldürüldü, yaklaşık 10 bin kişi de ya kayıp ya da tutuklu.

Öte yandan ABD ve İsrail, önceki gün Golan Tepeleri’nde Suriyelilerle İsrail askerleri arasında yaşanan gerilimin, uluslararası kamuoyunun dikkatini ülkesinde 3 aydır süren eylemlerden uzaklaştırmak amacıyla Esad yönetimince organize edildiğini savundu. (Hürriyet)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler