YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kanlı gece: 59 ölü
Suriye'de Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 8'i çocuk, 5'i kadın 59 kişinin öldüğü bildirildi.
Suriye'de kanlı gece: 59 ölü
20 Ekim 2013 / 08:31 Güncelleme: 20 Ekim 2013 / 08:34

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejime bağlı güçlerin yönetim karşıtlarının yoğun olduğu bölgelere havan topu, roket ve savaş uçaklarıyla gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 25, Halep'te 15, Haseke ve Deyru'z Zor'da 5'şer, Dera'da 3, İdlib ve Humus'ta 2'şer Tartus ve Rakka kentinde de birer olmak üzere 59 kişinin öldüğü belirtildi.

Açıklamada, ölenler arasında 29 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubunun bulunduğu kaydedildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de yaptığı açıklamada, ÖSO'ya bağlı birliklerin Şam'ın Muleyha bölgesindeki Temiko kontrol noktasına düzenlediği intihar saldırısında bölgenin denetimini sağladığını öne sürdü.

Saldırı sonucunda ÖSO birliklerinin ikisi subay olmak üzere 12 kişiyi esir aldığı belirtilen açıklamada, başkentin Muleyha, Cisreyn, Mudamiye, Yebrud Babbila ve Berze bölgelerinin rejimin yoğun saldırılarına maruz kaldığı bildirildi.

Şam'ın Kuteyfe bölgesindeki 155'inci Tugay'dan ülkenin kuzeyine doğru bir Scud füzesinin fırlatıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, kentin Duma, Cobar, Zemelka ve Dareya bölgelerinde de iki ordu birlikleri arasında çatışmaların yaşandığı kaydedildi.

ÖSO'nun Humus'un Seğne bölgesinde Tedmur Deyru'z Zor yolu üzerindeki askeri konvoya düzenlediği operasyonda ise çok sayıda askeri aracın imha edildiği, onlarca askerin de etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının Humus ve çevresinde muhaliflerin yoğun olarak bulunduğu bölgeleri bombaladığı bildirildi.

Nusra Cephesi'nin Hizbullah milislerini taşıyan bir otobüse düzenlediği saldırıda ise onlarca Hizbullah üyesinin öldürüldüğü belirtilen açıklamada, saldırının nerede ve ne zaman gerçekleştiğiyle ilgili bilgi verilmedi.

Caramana ile Muleyha bölgesi arasındaki noktada düzenlenen bombalı saldırıda, 15 sivilin yaralandığını kaydeden Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genellinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini, silahlarına el koyduğunu ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler