YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kan durmuyor
Suriye'de kan durmuyor
28 Ocak 2012 07:44
Suriye'de cuma namazı sonrası yine gösteriler ve çatışmalar vardı. 100'den fazla kişi hayatını kaybetti...

Suriye Genel Devrim Konseyi, bugün ülke genelinde düzenlenen askeri operasyonlar, yönetim karşıtı gösteriler ve şiddetli çatışmalarda 100'den fazla insanın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suriye ordusu ile güvenlik güçlerinin düzenledikleri operasyonlar ve bu operasyonlar sırasında yaşanan şiddetli çatışmalarda onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini kaydeden Konsey, Cuma namazı sonrasında muhalifler tarafından düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerde de birçok kişinin öldüğünü ifade etti.

Bugün ülke genelinde, sabah saatlerinden itibaren ölenlerin sayısının 102'ye yükseldiğini belirten Konsey, Şam'ın çevre mahallelerinde 38 ve ülkenin orta kesimlerinde yer alan Hama kentinde 21 kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Mart ayından bu yana ciddi olaylara tanık olmayan ve Suriye'nin en büyük ikinci kenti Halep'te de düzenlenen gösterilerde 14 kişinin yaşamını yitirdiğine işaret eden Konsey, ülke çapındaki gösterilerde yaralananlarla ilgili net bir rakam vermedi.

Konsey, bugün Şam'a bağlı Duma bölgesinde meydana gelen patlamalarla ilgili olarak da, Suriye Özgür Ordusunun, Suriye ordu birliklerine düzenledikleri saldırılarda askeri mühimmat taşıyan aracın etkilendiğini ve iki tankın zarar gördüğünü belirtti.

Saldırıda Suriye güvenlik güçleri ve askerlerden ölü ve yaralı olduğu ifade edildi.

Öte yandan Suriye'de görev yapan Arap gözlemci heyetinin başkanı Sudanlı General Muhammed Ahmed Mustafa El Dabi, son dört gün içinde ülkede şiddet olaylarının özellikle de Hama, Humus ve İdlib kentlerinde çok fazla arttığını açıkladı.

El Dabi'nin geçtiğimiz günlerde Arap Birliğine sunmuş olduğu rapor, Suriyeli muhalifler tarafından "kabul edilemez" olarak nitelendirilmiş ve bazı muhalifler El Dabi'nin olayları kendi gözünden gördüğünü söylemişti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler