YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kan durmuyor: 74 ölü
Suriye'de kan durmuyor: 74 ölü
09 Kasım 2013 09:50
Suriye rejimine bağlı nizami ordu birliklerinin ülkenin değişik kentlerinde muhaliflere yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda 3'ü kadın, 9'u çocuk 74 kişinin öldüğü bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Şam yönetimine bağlı güçlerin muhaliflerin denetimindeki bölgelere kara ve havadan ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda Halep'te 30, Hama'da 17, İdlib'te 13, Dera'da 6, Deyru'z Zor'da 4, başkent Şam'ın banliyölerinde 2, Rakka ve Humus'ta birer olmak üzere 74 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Açıklamada, ölenler arasında Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) mensup 33 kişinin de bulunduğu belirtildi.

Bu arada Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de yaptığı açıklamada, ÖSO'ya bağlı birliklerin Halep'teki 80. Tugay'da rejim birlikleriyle girdiği çatışmada Esed ordusuna ait 4 tank ile çok sayıda askeri aracı imha ettiği ve Suriye ordusunu 80. Tugay'dan uzaklaştırdığı kaydedildi.

Silahlı muhaliflerin tugay çevresinde Esed güçleriyle girdiği çatışmalarda onlarca askeri etkisiz hale getirdiği belirtilen açıklamada, orduya ait savaş uçaklarının kentteki Kuveyris Askeri Havaalanı çevresindeki yerleşim yerlerini bombaladığı yazıldı.

Rakka'nın Ayn İsa ile kentteki 93. Tugay'ın çevresinde de iki ordu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı aktarılan açıklamada, başta başkent Şam olmak üzere birçok kentte silahlı muhaliflerle Suriye ordusu arasında çatışmaların yaşandığı iletildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin, Humus ve Rastan ilçesi ile İdlib kentinde çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve silahlarını imha ettiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler