YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kan durmuyor: 61 ölü
Suriye'de Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonlarda 61 kişi öldü.
Suriye'de kan durmuyor: 61 ölü
05 Ekim 2013 / 08:36 Güncelleme: 05 Ekim 2013 / 12:15

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik kara ve havadan gerçekleştirdiği operasyonlarda Dera kentinde 15, Haseke ve Şam'ın banliyölerinde 10'ar, Halep'te 8, Deyru'z Zor'da 6, Hama'da 5, İdlib'de 4, Humus'ta 2 ve Kuneytra'da 1 olmak üzere 61 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

"ÖSO çok sayıda tank ele geçirdi"

Öte yandan, Kalamun bölgesindeki Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi medya sorumlusu Ömer Kalamuni,Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Musa Ebu el-Aşari, Mucahiddin Ömer Muhtar, Tahriri Şam Tugayı ile Riyaddini Salihin Birliği'nin, Kalamun bölgesinde yer alan Nasıriye'deki 555. Tugaya ait mühimmat deposuna düzenlediği ortak operasyonda 250'den fazla tankın ele geçirildiğini söyledi.

Operasyonda tankın yanı sıra çok sayıda askeri mühimmat ile zırhlı aracın da ele geçirildiğini kaydeden Kalamuni, çok sayıda rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini ve onlarca tank ve askeri aracın imha edildiğini ifade etti.

ÖSO'nun silahlarını Esed birlilerine saldırarak elde etmeye çalıştığını dile getiren Kalamuni, silah bakımından dışarıya bağlı olmadıklarını ve ihtiyaçlarının da bulunmadığını sözlerine ekledi.

Suriyelilerin paralarıyla alınan askeri malzemeleri Esed rejiminden alarak yine halkın hizmeti için kullanmaya başladıklarını vurgulayan Kalamuni, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na ihtiyaç duymadıklarını aktardı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler