YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kan durmuyor: 47 ölü
Suriye'de kan durmuyor: 47 ölü
06 Aralık 2013 09:39
Suriye'de, rejimine bağlı ordu birliklerinin ülke genelinde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılar sonucunda 3'ü kadın, 3'ü çocuk olmak üzere 47 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden (SNHR) yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin yönetim karşıtlarına yönelik kara ve havadan düzenlediği saldırılarda başkent Şam'ın banliyöleri ve kırsalında 19, İdlib'de 10, Halep'te 9, Hama'da 5 ve Humus'ta 4 olmak üzere 47 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada da başkent Şam'ın Kalemun bölgesinde yer alan Nebk beldesinde rejim güçleriyle Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı ve silahlı muhaliflerin Esed güçlerini belde çevresinden geri püskürttüğü kaydedildi.

ÖSO birliklerinin belde çevresinde bir tankla çok sayıda askeri aracı imha ettiği ifade edilen açıklamada, Nebk beldesinden geçen Şam-Humus karayolunda iki ordu birlikleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Halep'te 80. Tugay ile Neyrib askeri havaalanına muhaliflerin yerli yapımı grad füzeleriyle saldırdığı belirtilen açıklamada, muhaliflerin denetiminde olan birçok bölgede ÖSO birlikleri ile Esed güçleri arasında çatışmaların yaşandığı ve orduya ait savaş uçaklarının yönetim karşıtlarının bulunduğu yerleri bombaladığı kaydedildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, Nebk beldesine Suriye ordusunun zehirli gazlarla saldırdığı yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığını savundu.

Haberde, güvenlik güçlerinin ülke genelinde gerçekleştirdiği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiği ve araçlarını imha ettiği duyuruldu.

Ayrıca serbest gazeteci olarak çalışan ve Suriye'nin kuzeyinde yer alan İdlib kentine haber yapmak için giden Iraklı Yasir Faysal el-Cumali'nin kent yakınlarında bir kontrol noktasında silahlı gruplar tarafından öldürüldüğü öne sürüldü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler