YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de kan durmuyor: 45 ölü
Suriye'de kan durmuyor: 45 ölü
20 Kasım 2013 09:03
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 45 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, Şam yönetimine bağlı ordu birliklerinin muhaliflere karşı havadan ve karadan düzenlediği saldırılar sonucunda Halep'te 18, Dera 9, başkent Şam'ın banliyölerinde 8, Humus'ta 5, Deyru'z Zor'da 3 ve İdlib'de 2 olmak üzere toplam 45 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamada da Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin 80. Tugay ve Halep ile Neyrab havaalanı yakınlarında yer alan ulaştırma binalarına saldırarak rejim güçlerine büyük zayiat verdiği belirtildi.

Halep'te söz konusu iki havaalanı çevresinde ÖSO birlikleri ile Esed güçleri arasında yoğun çatışmaların devam ettiği aktarılan açıklamada, orduya ait savaş uçaklarının kentte muhaliflerin yoğun olduğu bölgeleri bombaladığı belirtildi.

Açıklamada, Başkent Şam'ın Yermuk, Berze, Kabun, Dareyya ve Doğu Guta bölgelerinin rejimin yoğun havan topu, roket ve topçu ateşine maruz kalması sonucunda çok sayıda yerleşim yerinin yıkıldığı ve hasar gördüğü ifade edildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin Şam'ın Kalamun bölgesinde yer alan ve stratejik öneme sahip Karra ilçesini silahlı muhaliflerden temizlediğini ve bölgede çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler